MENTALIST EVENT COPYRIGHT 2016. ALL RIGHTS RESERVED.

Marka Deneyimi / Deneyim Pazarlaması

Deneyim Pazarlaması – Marka Deneyimi Etkinlikleri Önemi

Günümüzde geleneksel marketing, tüketicilere markalarla pasif bir etkileşim sağlamaktadır. İster otobanda gördükleri bir billboard olsun, ister Facebook ya da jenerik reklamları, tüketiciler markaların kendileri üzerinde bir etki bırakmaya çalıştığını görüyor. Ne yazık ki tüketici üzerinde bir etki bırakmak ve tüketici ile gerçek bir bağ kurmak gün geçtikçe daha zorlaşmakta. Peki bu problemin çözümü nedir? Deneyim Pazarlaması veya yaygın adıyla Marka Deneyimi (brand experience). Deneyim Pazarlaması etkinlikleri diğer markalar arasında öne çıkmak ve tüketici ile marka arasında kişisel bir bağ oluşturma şansı verir. Bu etkimlikler zaman zaman deneyimsel pazarlama olarak da anılmaktadır.

Bu etkinliklerin amacı tüketiciyi hareketin merkezine koyarak onlara gerçek bir deneyim yaşatmaktır. Mentalist’de bizim ekibimiz tüketicilere sosyal medyada paylaşmaya değer etkinlikler düzenlemek için çok sıkı çalışıyor. Biz müşterilerimizle ortak çalışarak markaları interaktif ve hatırlanabilir deneyimlere dönüştürüyoruz. Bu etkinlikler geleneksel reklamlardan açık ara daha uzun süren bir duygusal tepki uyandırıyor.

Mentalist özel müşteriler, tüketiciler ve iş kitleleri için dinamik, sosyal, dijital, ve markalı deneyimler yaratan, kısacası bütün servisleri veren bir Etkinlik Ajansı’dır.

Deneyim Pazarlaması – Marka Deneyimi Örnek Proje

 Müşterimiz’in piyasaya yeni çıkan ürünü White Choco Mocha için bir marka deneyimi projesi yaptık. Amacımız müşterimizin mottosu olan “Evini Kafeye Çevir” mesajını tüketicileri projemizin merkezine koyarak iletmekti. Çalışmaya mobil teknoloji de dahil edilerek önceden belirlenen bölgelerde evinde Check-In yapan kişilere evlerini kafeye dönüştürme fırsatı veren bir reklam yayınlandı. Bu reklama tıklayarak adreslerini giren kişilerin kapısına ekiplerimiz bizzat giderek müşterimizin yeni çıkan ürününü ikram ettiler.

Bu proje sonucunda konvansiyonel reklamlara kıyasla çok daha akılda kalıcı ve duygusal etkisi yüksek tanıtımlar yapılmış oldu. Ayrıca etkinliğe dahil olan kişilerin sosyal medya hesaplarında bu etkinliği paylaşması sonucu on binlerce kişiye etkinlik ulaştırılmış oldu. Tüketicilerin markalar ile doğrudan etkileşime geçemediği reklam yöntemlerine kıyasla gerilla marketing veya event marketing kampanyaları hem daha az maliyet yükü çıkarıyor hem de çok daha etkili oluyor.

Top