Event Marketing

Event Marketing Etkinliklerinin Önemi

Event Marketing etkinliklerinin B2C çalışan markaların mutlaka yapması gereken projeler olduğunu düşünüyoruz. Firmalar ürünlerini tanıtmak, marka imajlarını güçlendirmek, markalarının tüketici tarafından nasıl algılandığını yönetmek için bir çok alternatif reklam kanalı kullanabiliyor. Tıpkı rakiplerinin yaptığı gibi.

TV, radyo, dergi, gazete gibi konvansiyonel reklam kanalları ile yapılan tanıtım çalışmaları her geçen gün akılda kalıcılığını ve etkisini kaybediyor. Bu durum, günümüz dünyasının bir gerçeği. Hala büyük kitlelere ulaşabilmek için olmazsa olmazlar ama fark yaratabilmek için yeterli değiller.

Tüketiciler TV, radyo, dergi vs yayın organlarını reklam izlemek ya da dinlemek için kullanmak istemiyor. Dolayısıyla çoğu zaman bu araçlarda çıkan reklamları hemen geçiyorlar. Ayrıca tüketicilerin bu yayın organlarında yayınlanan reklamlarla etkileşime geçebilmesi de mümkün değil.

Event Marketing Projeleri Nasıl Fark Yaratır

Event Marketing Projelerinde ise durum tamamen farklıdır. Tüketici etkinliğin tam merkezindedir. Kendi özgür iradesi ile yaptığınız tanıtımın bir parçası olur. Markanız ve pazarlama mesajınızı içeren etkinliğiniz ile etkileşime girer.  İletmek istediğiniz pazarlama mesajını kendi isteğiyle alır. Bu şekilde yapılacak olan tanıtımın akılda kalıcılığı konvansiyonel reklamlara kıyasla kat be kat fazladır. Tüketicinin dahil olduğu olumlu tecrübelerin yaşandığı bir etkinlikte, tüketici de markanıza karşı olumlu duygusal tepkiler gelişir. Bu sayede markanıza olan tüketici sempatisi kalıcı şekilde artar. Ayrıca bu deneyimi yakın çevresi ile de paylaşır. Bu sayede markanız hakkında bir Word of Mouth Marketing (WOMM) kampanyasını da kendiliğinden yürütüyor olur.