Event marketing ajansları, kendilerine gelen event taleplerinde ilk anda ihtiyaç ve isteklere bakıyor ancak bu iki unsuru sektörel temelde ele alıyor. Talep edilen istekler hangi sektörden geliyor? Bu detay önemlidir çünkü sektörlere göre etkinlik içeriği farklılaşabiliyor. Bazı sektörlerde daha klasik event organizasyonları istenebiliyor. Müşterinin isteklerini doğru anlamak, ortaya istenilen şeyi çıkarabilmek için sektörden markanın piyasadaki imajına kadar birçok unsuru ele alıp değerlendirmek lazım. Etkinlik şirketi personelleri, temayı belirlerken her detaydan ilham alır. Event firması hem kendi işini kolaylaştırmak hem de karşısındaki firmaya şık bir etkinlik düzenlemek adına incelikli bir çalışma sergiler. İşte bazı sektörlerde düzenlenen etkinlik içeriğine dair ipuçları;

Moda & Tekstil: Kumaşların, kıyafetlerin konuşulduğu tekstil ve moda dünyası, renkli etkinliklere sahiptir. Event şirketi, yeni bir koleksiyon tanıtılıyorsa eğer davette sadece defile yapılmasına imkân tanımaz aynı zamanda özel gösterimler, fotoğraflar ve maketlerle kıyafetlerin açıkça tanıtımını sağlar.

Yiyecek & İçecek: Yiyecek ve içecek firmalarının istediği etkinlikler oldukça ilgi çekicidir. Konuklar, yeni bir tatla karşılaşacaklarını bilir, markanın ürünlerini denemekten büyük keyif alır. Event firmaları da bu yönde bir içerik hazırlar. Yeni tatların davet boyunca hazır bulunduğu stantlar, sürekli davetlilere ikramlar yapan ilgili personeller, ürünlerin tanıtımına yönelik yapılan barkovizyon gösterileri ve metin içerikleri ile verimli bir etkinlik düzenlenir.

Eşya & Ürün: Ev ve ofis eşyaları, aksesuar tanıtımı, takı gibi somut ürünlerin bulunduğu tanıtımlarda, event marketing çalışmaları daha kapsamlı olabiliyor. Örneğin takı firmasına ait bir etkinlikte gece boyunca markaya ait takıların mankenlerle veya stantlarla tanıtımı yapılır.

Hizmet Deneyimi: Tatil, güzellik bakımı, sağlık tedavileri, alternatif tıp yöntemleri gibi daha çok kişilerin yaşadığı takdirde tecrübe edebileceği event toplantılarında, daha çok videolu tanıtımlar yapılır. Dev ekranda sürekli görüntüler döner, markanın temsilcileri hizmetleri anlatır, daha önce hizmetten yararlanmış kişilerin tecrübeleri aktarılır, konukların deneyimi hissedebilmesi dahası heyecanlanması için özel çaba harcanır.

Sinema & Televizyon: Organizasyon şirketi, sinema ve televizyon dünyasına çok hakimdir. Renkli bir dünyanın kapılarını aralayan sinema ve TV sektörü, etkinlikleriyle de cezp edicidir. Çünkü önemli isimlerin davetli olduğu bu tür etkinlikler, basında çokça yer alır. Görsellik daima ön planda tutulur.