Roadshow, event marketing çalışmalarının en güçlü yöntemlerinden biri kabul ediliyor. Hedef kitle ile yüz yüze gelmeyi, onlara ulaşmayı ve dokunmayı sağlayan bu etkinlik pazarlamasında, yenilikçi bir yaklaşım sergilenir ve trendler doğrultusunda markaya özel bir etkinlik kampanyası hazırlanır. Roadshow etkinliklerinde hedef kitle coğrafik anlamda ele alınıyor ve bölgelere ayrılarak tanıtım çalışması planlanıyor.  Event marketing ajansları, sıradan bir reklam yerine daha akılda kalıcı ve özgün bir çalışma isteyen markalara Roadshow etkinlikleri düzenliyor. Bu kampanyalar diğerlerine oranla daha ilgi çekici oluyor, markaya güzel dönüşler yapılmasını sağlıyor. Roadshow etkinlikleri genellikle bir araçla gerçekleştiriliyor. Gezici olan bu araç bazen bir otomobilken bazen tır olabiliyor. Aracın dışı marka kampanyasına özel tasarlanarak geçtiği her yerde marka aşinalığı oluşturuyor.

Roadshow için Uygun Zaman Ne Zamandır?

Event firmaları için Roadshow etkinliklerinde herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Gerekli hazırlıklar yapıldığı sürece coğrafik şartlar göz önünde bulundurularak mevsim fark etmeksizin Roadshow çalışması yapılabiliyor.

Roadshow’un Çalışma Alanları

Eğitim, dijital sektörler, gıda, pazarlama, sosyal sorumluluk, satış, ticaret ve daha birçok sektörde Roadshow etkinliklerinden yararlanmak mümkündür. Roadshow bir çeşit reklam ve tanıtım pazarlaması olduğundan farklı sektörlere kolayca entegre edilebiliyor. Organizasyon şirketi, etkinlikleri düzenlerken sektöre özel iyileştirmeler yapıyor.

Roadshow’un Markalar için Önemi

Roadshow etkinliği markaların satış hedeflerini gerçekleştirmede etkili sonuçlar vermesi nedeniyle önem taşıyor. Bilhassa sektöre yeni girmiş olan markalar ve rakiplerinden sıyrılmak isteyenler için çok geniş bir çalışma sahasını kapsıyor, markalara bilinirlik kazandırıyor. Event şirketi Roadshow çalışması ile birlikte markalara bilinirlik, tüketiciyle iletişim kurma şansı sağlıyor. Gezici reklam klasikleşmiş reklamlara oranla daha cezp edici olduğundan ise markalar kalıcı bir reklam çalışması gerçekleştirmiş oluyor.

Roadshow Etkinliğin Kazandırdıkları

  • Hedef kitleye, tüketiciye doğrudan ulaşma, temas kurma şansı kazandırır.
  • Hedef kitle üzerinde merak uyandırır, ilgiyi artırır.
  • Medyanın dikkatini çeker, sosyal medya aracılığıyla daha geniş kitlelere ulaşmaya yardımcı olur.
  • Yapılan çalışmanın ölçümlenmesini kolaylaştırır.
  • Bilinirliği artırır, aşinalık kazandırır.
  • Müşteri ve marka arasında bağ kurulmasını sağlar.
  • Markanın PR çalışmasını güçlendirir.