Event marketing ajansları, markaların tanıtım ve pazarlama çalışmalarını en iyi seviyeye yükseltmek için birçok çalışma gerçekleştiriyor. Kokteyller, ürün tanıtım geceleri, flash mob etkinlikleri, festivaller bu çalışmalardan bazıları. Etkinlikleri mevsimlere göre kategorize eden event firmaları, bu şekilde daha başarılı sonuçlar alıyor. Örneğin dondurma çıkaran bir firmanın tanıtım etkinlikleri yaz odağında gerçekleştirilir. Ancak markanın hedef noktası diğer mevsimlerde de dondurma satmaksa eğer o zaman event ajansı ve marka etkili bir çalışma için daha kapsamlı bir kampanya hazırlar. Etkinliklerin markaya, mevsime, hedef kitleye göre çeşitlendirilmesi doğrudan satışları artırmayı sağlıyor.

Yazlık Event Çalışmaları

Etkinlik şirketi için yaz mevsimi avantajlı bir mevsimdir. Çünkü bu mevsimde kapalı mekânlarla birlikte açık mekânlar, doğa ortamı aktif kullanılabiliyor. Rafting, trekking, plaj etkinlikleri, piknik, doğa kampı ilkbahar ve yaz etkinlikleri arasında gösteriliyor. Markanın istediği vurucu etkiyi yapmak ve daha önemlisi tüketicinin ilgisini kalıcı yönde çekmek için doğadan faydalanıyor. Örneğin spor giysileri üreten firma, yeni koleksiyonunu tanıtırken klasik reklam yöntemleri yerine influencer, sosyal medya fenomeni, ünlü isimlerin olduğu bir etkinlik düzenleyerek kamp, trekking ortamında ürünlerinin tanıtılmasını sağlıyor. Bir başka firma ise çıkardığı plaj ürünlerinde plaj partisi temasını kullanarak tanıtım pazarlamasını gerçekleştirebiliyor. Örneklerin çoğaltılabileceği event çalışmalarında, markanın istekleri esas alınıyor.

Kışlık Event Çalışmaları

Kış geldiğinde event firması daha çok kokteyl teması talepleriyle karşılaşıyor. Ancak daha yaratıcı, özgün, dikkat çekici etkinlikler isteyen firmalara mevsim gereğince gayet verimli sonuçlar getiren etkinlikler düzenliyorlar. Örneğin bir parfüm markası, yeni kokusunu sonbaharın romantik atmosferinde tanıtmayı tercih edebiliyor. Diğer yandan deri mont markaları için en güzel etkinlik, tanıtım çalışmaları yine sonbahar, kış mevsimidir. Event marketing şirketleri, kış mevsiminin zorlu koşullarına rağmen mevsimi avantaja çevirecek yaratıcı çözümler sunuyor. Mevsimler bu anlamda event firmalarının işini zorlaştırmak yerine kolaylaştırıyor, yaratıcılıklarını destekliyor ve ilham kaynağı oluyorlar. Etkinlik çalışmalarına markalar açısından bakıldığında ise markaların, mevsim fark etmeksizin yaratıcı etkinlik konseptine önem verdiğini ve çıkan sonuçlardan, satış rakamlarından memnun kaldığını söylemek mümkündür.