Büyük bir kültür şovu olan festivaller, geçmiş çağlardan bu yana her zaman ilgi çekici olmuştur. İnsanların çılgınlar gibi eğlendiği, rahat ve eğlenceli bir ortamın olduğu festivaller, müziğin ana planda olduğu keyifli bir şenliktir. Türkiye dâhil tüm dünyada festivaller düzenleniyor. Festivallerden geriye binlerce fotoğraf, video, hatıra ürünler ve güzel anılar kalıyor. Türkiye’de son yıllarda düzenlenen festivaller ülke çapında rağbet görüyor. Festivallerin renkli görüntüsü ve kalıcı etkileri markaların da dikkatini çekmiş olacak ki event marketing ajansları, markaların isteği doğrultusunda etkinlik festivalleri düzenlemeye başladı. Hemen her ürün satışı için festival görmek mümkün. Örneğin bir fast food markasının düzenlediği “Hamburger Festivali” ortaya güzel ve leziz bir organizasyonun çıkmasını sağlıyor. Event firmaları, yenilik isteyen markalara festival önerisiyle geliyor.

Festival organizasyonunun markaya faydalarına baktığımızda klasik bir event marketing çalışmasından daha etkili olduğunu görebiliyoruz. Öncelikle festival organizasyonuna davet edilen her katılımcı kendisini alışık olduğundan farklı bir etkinliğin beklediğini bilerek, eğleneceğini düşünerek geliyor. Öte yandan etkinliklerde arzu edilen sosyal medya paylaşımları, basına yansıyan renk görüntüler kendiliğinden ortaya çıkıyor. Katılımcılar, eğlendikleri organizasyonun her anını fotoğraf ve videolarla ölümsüzleştirirken, görsel ve basılı medya da eğlenceye tanıklık ediyor. Gün sonunda geriye etkili ve kalıcı bir etkinlik çıkmış oluyor. Etkinliklerin festivalleşmesinde aslında Instagram, Facebook, Twitter, Youtube gibi mecralar zemin oluşturdu. Yapılan paylaşımların yoğunluğu, festivallerden geriye kalan izler, markaları ve organizasyon şirketi yetkililerini “festivalleşmeye” itti.

Festival temalı etkinlikler, hem marka kültürünü tanıtıyor hem de geleneksel ve modern yaşamın izlerini bir arada sunarak hedef kitleye güzel zaman geçirtiyor. Etkinlik firması, detayları unutmadan, etkinliğin içeriğini profesyonelce planlayarak, markalara önden bilgiler sunarak, beklentiler ve ihtiyaçlar kapsamında event düzenliyorlar. Event şirketi yenilikleri takip eden, dünya event trendlerini gözlemleyen yapıya ve ekibe sahip olduğundan yenilikçi, markaya özel çözümler, fikirler bulmak daha kolay oluyor. Markanızın tanıtımını, ürünlerinizin lansmanını, kuruluş yıldönümlerini, başarı kutlamalarını bir şenlik edasıyla kutlamak için yenilikçi seçeceğiniz event firması çok önemlidir. Öngörülü firmalar seçtiğiniz takdirde beklentilerinizin üzerinde unutulmaz etkinliklere imza atabilirsiniz.