Event marketing, çoğu zaman ürünün, hizmetin tanıtımını bazen ise bir kutlamanın ya da işbirliğinin duyurusu için gerçekleştiriliyor. Etkinlikler sayesinde şirket için motivasyon yükseliyor, yeni adımlar sektöre tanıtılıyor. Event düzenlemenin en faydalı yanı ise hedef kitlesine ulaşmak oluyor. Piyasadaki önemli isimlerin, potansiyel müşterilerin yer aldığı etkinliklerde, markalar güçlü bir tanıtım yaparak daha geniş kitlelere ulaşabiliyorlar. Etkinlik denince akla gelen ilk şey katılımcıların bir arada olduğu müziğin, kısa gösterilerin, konuşmaların ve tanıtım çalışmalarının yer aldığı toplantılardır. Eğlencenin ve tanıtım bir arada olduğu bu toplantılar profesyonel etkinlik firmaları tarafından titizlikle hazırlanıyor. Event marketing ajansları, kuruluşların markalarını en doğru biçimde tanıtabilmek için özenli çalışıyor, içerik bakımından kendilerini sürekli yeniliyorlar. Marka etkinlikleri kapsamında tercih edilen içerikler genel anlamda şöyledir;

Ürün & Hizmet deneyimi: Markanızı hedef kitleye tanıtırken aynı zamanda ürünlerinizi ve verdiğiniz hizmetleri birebir müşterilerle buluşturacağınız etkinlikleri içeriyor. Organizasyon şirketi yöneticileri, bu tarz etkinliklerde ürünlerin denenebileceği özel bölümler hazırlıyor. Örneğin bir çikolata markası, yeni çikolataları için düzenlediği gecede tadım stantlarını hazır bulunduruyor.

Ürün yerleştirme: Televizyon ve sinema yapımlarında kullanılan ürün yerleştirme uygulamaları etkinlik pazarlamalarında da uygulanıyor. Örneğin bir festivalde ya da fuarda sponsor firma olarak yer almak markanın bilinirliğini artırıyor. Görünür olmak, etkinliklerde boy göstermek markaların tüketiciye ulaşmasını kolaylaştırıyor. Üstelik bu uygulama firmalara kurumsal imaj kazandırıyor. Ürün yerleştirme özellikle piyasaya ilk kez adım atacak markalar için önem taşıyor. Çok izlenen bir program, dizi içeriğine markayı yerleştirmek izleyicilerin markayı daha ilk andan görmesini, merak etmesini sağlıyor. Aşinalık yeni markalar için her zaman çok önemlidir. İnsanlar tanıdıkları, duydukları markayı tercih etme yönelimine sahiptir.

Sosyal medya çalışmaları: Influencer çalışmaları sosyal medya üzerinden yapılan en yeni ve dijital tanıtım uygulamasıdır. Sosyal medya hesapları ile binlerce, milyonlarca kitleye ulaşabilen kişiler, yaptıkları işbirliği kapsamında marka tanıtımı yapıyorlar. Event marketing çalışmalarında da yer alan influencer dediğimiz kişiler, etkinliğin dijital platformlarda duyulmasını sağlıyor. Etkinlikler sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleştirildiğinden asıl hedef olan tüketicilere ulaşmanın en kolay yolu influencer paylaşımlarıdır.