Marka elçiliği, bir markaya ait ürün ve hizmetlerin tanıtılıp hedef kitleye sunulması anlamına geliyor. Event marketing ajansları, markaların bu doğrultudaki isteklerini yerine getiren çalışmalar, kampanyalar hazırlıyor. Bu tür kampanyalarda ajanslar influencer isimler, ünlü simalar, sosyal medyada geniş kitlelere ulaşan kişileri kullanabildiği gibi aktif saha çalışması da hazırlayabiliyor. Kampanyanın içeriği tamamen etkinlik şirketi ve marka arasındaki görüşmeye bağlı olarak şekillendiriliyor. Markayı temsil edecek nitelikli kişi ve ya da kurumlar bu çalışmalarda aktif görev alır.

Marka elçiliğinde görev alan kişilerde aranılan özellikler

  • Hedef kitleye ulaşabilecek güç ve görüntüde olmak
  • Markayı sevmek, benimsemek ve bunu hissettirmek
  • Kişisel blog, Twitter – Facebook – Instagram – Youtube gibi sosyal medya mecralarında geniş takipçi kitlesine sahip olmak
  • Mevcut çevresinde herhangi bir konuda etki alanı yaratma becerisine sahip olmak

Event Firmaları Marka Etkinliklerinde Neler Yapıyor?

Etkinlik firması, markaların en etkili biçimde hedef kitleye yansıtılması için özel organizasyonlar gerçekleştiriyor. Bu etkinlikler bazen bir meydanda ya da alışveriş merkezi gibi kalabalık bir ortamda dans gösterisi eşliğinde olabilirken bazen de sadece sınırlı sayıda kişilerin davetli olduğu özel bir lansman hazırlama şeklinde gerçekleşebiliyor. Amaç öne çıkarılmak istenilen ürünü insanların odağına yerleştirmek olduğundan, ilgi çekici etkinlikler planlanıyor. Bu programların birçoğu sahada gerçekleştirilirken dijital medya unutulmuyor ve sosyal mecralarda aktif paylaşımlar, dijitale özel kampanyalar düzenleniyor.

Marka Tanıtımlarında Yapılan Hazırlıklar

  • Markayı yansıtan, ürünü öne çıkaran görseller, infografikler hazırlanır. Bu grafikler genellikle eğlence temasında olup; tüketicinin dikkatini çekecek içeriklerle süslenir.
  • Ürün ya da hizmetin içeriğine göre tüketicilere rehber niteliğinde grafikler hazırlanır.
  • Hedef kitlenin katılımını sağlayacak interaktif çalışmalar gerçekleştirilir. Örneğin sosyal medya kullanıcıları için özel bir etiket (hashtag) oluşturulur ve bu etiketle paylaşımlar yapılması istenir.
  • Ödüllü sosyal medya kampanyaları oluşturulur.
  • Yüksek kalitede video, görsel hazırlanır ve tüketicilere sunulur.
  • Sosyal kanallardan hedef kitleye ulaşabilmek için sosyal medya fenomenleriyle işbirlikleri yapılır.

Event şirketi, markanın kalıcı bir etki yaratmasında önemli adımlar atıyor, tüm süreçte markayla birlikte hareket ederek doğru zamanda doğru etkiyi oluşturmaya çalışıyor.