Lansman, Fransızca kökenli bir kelime olup bir ürün ya da hizmeti piyasaya tanıtmak, sunmak anlamına geliyor. Günümüzde şirketler, ajanslar, kuruluşlar tarafından düzenlenen lansmanlarda ürün, proje, hizmet gibi çalışmalar hedef kitleye tanıtılıyor. Event marketing ajansları bu kapsamda firmalara istedikleri lansman temasını, içeriği hazırlayıp sunuyor. Lansman gibi önemli etkinliklerin ana amacı tanıtım gerçekleştirmek olduğundan her şeyin kusursuz olması beklenir. Etkinlik şirketi, projeye uygun bir biçimde hazırlayacağı etkinlik ile ürün ve hizmeti öne çıkaracak, konukların sıkılmayacağı bir gece hazırlar. Lansmanlar da diğer kurumsal ve özel etkinliklerle benzer içeriklere hazırlıklara sahip. Firma sahipleri ve organizasyon şirketi sorumlularıyla yapılan görüşmelerde etkinlik genel hatlarıyla belirlenir. Tematik ve özgün bir konsept istenmesi halinde buna yönelik çalışmalar planlanır. Tüm etkinliklerde olduğu gibi lansman adı altında düzenlenen davetlerde de birçok şeye dikkat etmek gerekiyor. Organizasyon mekânından davetiyeye kadar her şey önemlidir. Etkinlik firmasının yapacağı en ufak hata organizasyona yansıyabilir.

Lansman Hazırlığında Öne Çıkan Kurallar

Organizasyonlarda, etkinlik firması düzenleyeceği lansmanda her şeyden önce katılımcıları tespit etmeli ve düzenlemelidir. Katılımcılar ise kendi içinde; yaş, cinsiyet, iş grupları, sektör ve benzeri şekillerde ayrıştırılmalıdır. Konukların tanıdığı ya da aynı iş çevresinden kişilerle bir arada oturması davetin sıkıcılığını önler, etkileşimi artırır. Katılımcıların davete gelip gelmeyeceği önceden belirlenmeli, hazırlıklı olunmalıdır. Başarılı bir etkinliğe imza atmak için ise belli kurallar çerçevesinde lansmanı hazırlamak gerekiyor. Bu kurallar şöyle;

Müşteri ihtiyaçlarının belirlenmesi: Event şirketi, etkinlik ya da lansman düzenleyeceği firmanın ihtiyaçlarını kendi analizleri ve firma sorumlularıyla yaptığı görüşmelerle belirlemelidir. Lansmana konu olacak ürün, hizmet, proje kapsamlı olarak ele alınmalı, ihtiyaçlar ile birlikte taleplerle değerlendirilmelidir.

Firma kimliğini tanımak: Tanıtım etkinliklerinde event firmaları müşterileri olan firmanın kimliğini iyi tanımalıdır. Firmanın oluşturduğu kurumsal kimlik hiçbir şekilde zarar görmemeli, firmanın çizdiği imaj çevresinde bir etkinlik düzenlenmelidir.

Ürün ve hizmeti bilmek: Lansman, etkinlik düzenleyen her firma; tasarlayacağı mekânda hangi ürünün ya da hizmetin tanıtılacağını bilmelidir. Ürünleri, hizmetleri tanımak tanıtımın etkili olmasına yardımcı olur, içerik hakkında fikir verir.