Bir etkinlik yaptığınızda dikkat etmeniz gereken birçok detay olur. Çünkü bir ürünün lansmanı ilerideki başarısını doğrudan etkiler. Bu yüzden de başarılı bir etkinlik süreci ortaya çıkarmaktır. Bu yüzden lansman etkinliğinde önemli detaylar öncesinde şunları sıralayalım;

  • Etkinlikten evvel bazı aktiviteler planlayarak ürününüzün tanıtımını hazırlayın.
  • Lansman boyunca ortaya çıkardığınız başarıyı sonrasındaki aktivitelerle devam ettirin.
  • İnsanların bu etkinliğinizden haberdar olmasını sağlayın.

Lansman Etkinliği Nasıl Yapılır?

Bir lansman etkinliği yapacaksanız her şeyi ince eleyip sık dokumalısınız. Bu yüzden sizlere dikkat etmeniz gereken detayları aktaralım;

Doğru Zaman

Bir etkinlikte zamanı doğru seçmek önemlidir.  Etkinliğinizi gölgede bırakacak bir durum olmamasına dikkat etmelisiniz. En önerilen zamanlar bayram gibi resmi tatiller öncesidir. İnsanlar bu zamanlarda hediye almak adına araştırma içinde olacaktır. Ayrıca sezona dayalı olan ürünleri de sezondan önce tanıtabilirsiniz.

 Sosyal Medya

Sosyal medyanın gücü bu alanda da kendini gösterir. Bir etkinlik için insanlarda önceden beklenti ve heyecan yaratırsanız.  Bu yüzden etkinlikten önce ya da etkinlik sırasında konuyla ilgili paylaşımlar yapmalısınız.  Hedef kitlenize yönelik paylaşımlar çalışmalarınızın meyvesini lansman günü ortaya çıkaracaktır.

Davetli Listesi

Yaptığınız bir tanıtım etkinliğine doğru kişileri çağırın. Size potansiyel müşteri olabilecek kişilere mutlaka listede yer verin. Buna ek olarak davetli listesine gazeteci ve iş dünyasından insanları çağırabilirsiniz.

Tarz Belirleme

Bir lansman düzenleyecekseniz tanıttığınız ürün ve şirketinizin hayata bakış açısını yansıtmalısınız. Ayrıca etkinliğin tarzı hedef kitleye uygun şekilde belirlenmelidir.

İhtiyaçlar Listesi

Bir katılımcının düzenlediğiniz etkinlikte bulunmasının amacı farklıdır. Mesela gazeteciler sorulara cevap bulmak isteyecektir. Bunun yanında müşterileriniz ürünü tanımak ister. Bu yüzden tüm katılımcı grubunun ihtiyaçlarına dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

Mekan Belirleme

Şık bir etkinlik planlıyorsanız lansman etkinliğinde önemli detaylar başında yer seçimi gelir. Burada potansiyel müşterilerinizi zevkle geleceği etkinliğin türüne uygun olan bir yer seçmelisiniz.

Ürüne Erişim

Lansmanınıza katılan kişiler ürününüze erişmek isteyecektir. Bu yüzden de katılımcılara ürüne dokunma ve onu tanıma fırsatı verin.  Böylece herkes ürününüz hakkında yorum yapacak ve lansmana gelmeyen kişiler de ürününüzü tanımak isteyecektir.