Event marketing ajansları, faaliyet halinde olan tüm sektörler için event düzenlemiş olup, alanında tecrübeli, uzman ekiplerden oluşur. Event düzenlerken sektörlere göre farklı incelikler belirleyerek profesyonel işler çıkarıyorlar. Bilhassa kurumsal yaşamda hizmet veren holdingler, şirketler, orta ve büyük ölçekli firmalar için kurumsal imajı destekleyen, sosyal yönü zengin event organizasyonları gerçekleştiriliyor. Kurumsal dünyada event takvimleri neredeyse sene başından bellidir. Şirketin önemli günleri haricinde yeni iş anlaşmaları, büyük başarılar, özel kutlamalar, ortaklık anlaşmaları gibi önemli adımlar event ile mühürlenir. Sektörde bilinirliği artırmakla birlikte rekabeti de olumlu etkileyen etkinlikler, profesyonel bir event şirketi tarafından yapılmalıdır.

Event Düzenlemenin Amaçları

Event firması her seferinde farklı amaçlarla etkinlik düzenliyor. Şirketlerin ihtiyaçları, talepleri ve trenler çerçevesinde hazırlık yapan firmalar, her detayla ayrıca ilgilenen uzman ekibi ile beklentileri karşılıyor. Event düzenleyen kurumsal firmaların temelde birkaç amacı vardır. Bunlar;

  • Sektördeki diğer firmalarla rekabet etmek,
  • Sektörel bilinirlik sağlamak ve hedef kitleyi genişletmek,
  • Markaya olan bağlılığı artırıp istenilen sadakati sağlamak,
  • Şirket içerisinde birlik sağlamak,
  • Ekip motivasyonunu yükseltmek,
  • Başarıları taçlandırmak,
  • Sosyal sorumluluk üstlenmek,
  • Şirketin kurumsal imajını desteklemek,
  • Yeni bir ürün veya hizmeti tanıtmak,
  • Hedef kitle ile olan iletişimi güçlendirmektir.

Bu amaçları gerçekleştirmek üzere yola çıkan organizasyon şirketi, ilk etapta analiz yapmayı tercih ediyor. Taleplerin yanı sıra ihtiyaçların ne olduğu belirlendikten sonra sırasıyla mekân seçimi, yeme – içme listesi, konuklar, etkinlik içeriği, gösteriler, davetiyeler, basın, duyurular ve benzeri adımlar tamamlanır. Kurumsal organizasyonlarda bütçeyi amaçlar doğrultusunda kontrol etmek ve verimli sonuçlar almak gerekir. Event marketing firmalarının, beklentileri iyi yönetmesi kurumsal kimliğe ve kültüre uygun etkinliklere zemin hazırlıyor. Elbette etkinlik firmalarının daha en başında etkinlik türünü belirlemesi ve buna göre bir hazırlık gerçekleştirmesi gerekiyor. Örneğin event isteyen kişilere nasıl bir event düzenleyebileceklerini tasarlayıp sunmalıdır. Etkinlik pazarlamasında danışıklı ilerlenmesi beklenilir. Etkinliğin her aşamasında firmanın bilgilendiriliyor olması, fikirlerinin alınması aksiliklerin önüne geçilmesini ve hayal kırıklıklarını önler.