Kurumsal etkinlikler her ne kadar güzel amaçlarla bir araya gelmek amacıyla gerçekleştirilmek için düzenlense de etkinliğin geneline hâkim olan bir ciddiyet vardır. Yöneticiler ve etkinliği planlayan event marketing ajansları, bu ciddiyeti kırmak ve etkinlikten yüksek verim alınmasını sağlamak için işe biraz eğlence katmaya çalışıyor. Özellikle de bir başarıyı kutlamak, yeni bir anlaşma zemini oluşturmak, motivasyonu yükseltmek gibi amaçlarla düzenlenecek etkinliklerin içeriğine mutlaka eğlence dâhil ediliyor. Etkinliğin bir köşesine bazen sessiz sinema oyunu eklenirken bazense mevcut sektörle ilgili yaratıcı ve eğlenceli içerikler hazırlanabiliyor. Event firmaları, kurumsal organizasyonlar için farklılık ve biraz enerji arayanlara yenilikçi fikirler sunuyor. Bu fikirler genellikle katılımcıların eğleneceği, etkinliğin akılda kalıcı olmasını sağlayacak yeniliklerden oluşuyor. Göze çarpan ve ilgi gören eğlence adımları şöyle:

Kişiye özel davetiye: Kurumsal etkinliklerde mutlaka dijital ya da fiziki bir davetiye hazırlanır. Enerjisi yüksek kuruluşlar daha davetiye aşamasında düzenleyeceği kurumsal event ile ilgili ipuçları verir, katılımcıyı heyecanlandırmayı başarır. Etkinlik şirketi desteğiyle hazırlanan davetiyeler, genele değil kişiye özel hazırlanır. İnsan kaynakları, finans, yaratıcı ekip ve benzeri tüm alanlar için farklı, özel davetiyeler hazırlamak katılımı yükseltiyor. Sadece şirket için etkinliklerde değil tüm organizasyonlarda benzer bir çalışma yapılabilir.

Karaoke: Ne kadar resmi olursa olsun, etkinlikler biraz da eğlenmek ve kaynaşmak için gerçekleştirilir. Bu yüzden Karaoke gibi geceye eğlenceli dokunuşlar yapacak fikirler her zaman çok seviliyor. Organizasyon şirketi, etkinlik programına müziği çoğunlukla dâhil ediyor ancak Karaoke fikri özel olarak hazırlanıyor. Katılımcıların stres attığı ve doyasıya eğlendiği Karaoke köşesi, etkinlik performansını artırmada etkilidir.

Kısa hikâyeler: Hikâyeler, öyküler, yaşanmış şeyler her zaman dikkat çekicidir. Event marketing çalışmalarında hikayelerin yeri büyük. Bir ürünü ya da hizmeti satmanın en kolay yollarından biri ürün ve hizmete hikâye yaratmaktır. Kurumsal organizasyonlarda hikâye anlatıcılığı şekil değiştiriyor: Bu defa çalışanlar, yöneticiler, davetliler iş yaşamıyla ya da tamamen bağımsız kısa hikâyeler anlatarak etkinliği şenlendiriyor. Etkinliğin bir bölümünü hikâyelere ayırmak eğlenceli anlar yaşanmasını sağlıyor.

Sosyal medya: Her event firması sosyal medyanın gücünü çok iyi biliyor. İş ya da eğlence fark etmeksizin kurumsal çevrenin toplandığı etkinliklerde mutlaka sosyal medya etiketi (hashtag) belirlenir. Bu etiket tüm katılımcılara belirtilir ve paylaşımlarında etiket kullanmaları istenir. Yapılan paylaşımlar anbean gösterilebileceği gibi dijital bir arşiv de oluşturulabilir.