Kurumsal etkinlikler şirketlerin sıklıkla tercih ettiği, özel olarak organize ettiği davetleri ifade ediyor. Yeni bir ürünün piyasaya sürülmesi, yeni bir işbirliği, elde edilen büyük bir başarı, yeni bir hizmetin verilmeye başlanması ve benzeri birçok olay özel organizasyonlar çerçevesinde tanıtılıyor, kutlanıyor. Event marketing ajansları, organizasyonlarda başrolde yer alıyor ve A’dan Z’ye her şeyi istenildiği gibi programlamaya çalışıyor. Bu tür organizasyonlarda mekân seçimi ve tasarımı genellikle etkinliği planlayacak olan firmalara aittir. Şirket sahiplerinin de görüşüyle uygun mekân seçilir. Etkinlik şirketi mekân tasarımına özel olarak zaman ayırır ve belli bir temada hazırlık yapar. Kurumsal etkinliklerde mekân seçimi ve tasarımı her zaman önem taşımıştır. Mekânlar şirketlerin hizmetlerini temsil etmede etkilidir. Kötü bir yer seçimi ya da özensiz hazırlanmış bir organizasyon firmaların imajını olumsuz yönde etkileyeceğinden event firmaları bu konuda kapsamlı bir çalışma gerçekleştiriyor.

Mekân tasarımı görsel ve teknik anlamda ele alınarak yapılmalıdır. Estetik ölçütler, şirket imajı çerçevesinde hedef kitle ve elbette ürün ve hizmetlerin içeriğine göre mekân tasarlanıyor. Event firması, mekânı çok yönlü değerlendirerek dekorasyonu tasarlıyor. Tasarımda yapılacak ilk şey mekânı çepeçevre keşfetmektir. Sonrasında ise organizasyona kaç kişinin davet edileceği, mekânın kapasitesinin ne durumda olduğu, organizasyonun içeriğinde ne gibi programların ve dekor taleplerinin olduğuna bakılır. Her şey planlandıktan sonra ise organizasyonun içeriği, mekânın tasarımı etkinlik öncesinde event şirketi tarafından hazırlanır. Etkinlik günü her şeyin kusursuz olmasında ön hazırlıklar etkilidir.

Mekândaki teknik ve teknolojik altyapı ise her şeyden önemlidir. Işıklandırmanın yetersiz kalması ya da dijital gösterimlerin aksaması tüm etkinliği kötü etkiler. Organizasyon şirketi, beklentiler ve ihtiyaçlar kapsamında tamamen firmaya özel, özgün bir tasarım gerçekleştirir. Tasarım dünyasının zenginliği kurumsal etkinliklerde etkili sonuçlar alınmasını sağlıyor. Görsel araçların, ses ve aydınlatmanın doğru kullanılması mekânın etkinlik esnasında işlevsel olmasına zemin hazırlar. Event şirketleri alanında uzman hazırlık ekibi ile birlikte mekâna baştan aşağı donatıyor; temaya uygun hale getiriyorlar. Firmanın imajına, isteklerine, beklentilerine yönelik çözümlerle etkinlik tertipleniyor.