Event marketing ajansları, ilk defa etkinlik düzenleyecek markalar işin iyi izlenimler bırakan etkili çalışmalar gerçekleştiriyor. Firmayı, mevcut kitleye ve potansiyel müşterilere tanıtmanın en ideal yollarından biri yeni bir ürün ve hizmette veya başarılarda organizasyonlar düzenlemektir. Firmanın faaliyet gösterdiği sektörde neler yapabileceklerini, potansiyelini göstermek üzerine düzenlenen etkinliklerin kurumsal imaj ve satışta iyi sonuçlar getiriyor. Event firmaları, marka işbirliği ile düzenlediği özel davetlerde aslında marka ve hedef kitle arasında iletişim kurulmasını sağlıyor. Organizasyon şirketi, resmi ve özel davetlerde gösterdiği başarılarla ‘ilk intiba’ yaratmada markalara güzel dönüşler getiriyor. İlk defa bir etkinlik planlayacak firmalar için öneriler ve etkinliğin getireceği faydalar şöyledir;

Markalaşma stratejisi

Her firma kendi sektöründe öne çıkan bir isim olmayı arzu eder. Event şirketi, reklam ve tanıtım ekipleri, bu uğurda kapsamlı çalışmalar düzenler. Örneğin ürün lansmanları, özel günler, şirketteki önemli anlaşmalar kapsamında yapılan etkinlikler, zihinlerdeki markalaşma sürecini yönetir. Rekabet piyasasında sosyal sorumluluk projelerinden tanıtım etkinliklerine kadar her şey kurumsal imaj oluşturmada etkilidir.

Firma ismini ön planda tutmak

Event marketing şirketlerinin hepsi, kendilerinden istenilen geceyi düzenlerken talep ve ihtiyaçları göz önünde bulundurur. Öte yandan etkinlik planlamasında önemli olan detayları uygular. Örneğin firma ismini öne çıkarmak, gelen konuklarla birebir ilgilenmek, konuklara giderken küçük birer hatıra bırakmak, firma isminin ve logosunun basılı olduğu promosyon ürünlerden dağıtmak firma adına küçük fakat iz bırakan hamlelerdir.

Konuk bilgilerine hâkim olmak

Event firması ve etkinlik düzenlenen markanın etkinlik sorumlusu, iyi bir organizasyona imza atmak istiyorsa sadece mekân düzenlemesine ve içeriğe önem vermemeli. Aynı zamanda gelen konuklarla ilgili iletişim bilgisinden faaliyet gösterdikleri alanlara kadar her detay hakkında bilgi sahibi olmak, davetin verimli geçmesini sağlar. Gelen konukların kendisiyle ilgili bir ev sahibi görmesi etkinliğin başarıya ulaşmasındaki unsurlardan biridir.

Sosyal medya desteği

Sosyal medyadaki etkileşimler, tanıtımdaki belki de en güçlü unsur. Son dönemlerde event firmaları, özellikle sosyal medya köşeleri yapıyor veya her masaya özel hashtag (etiket) kartları bırakarak konukların etkinliğe dair paylaşım yapmasına zemin hazırlıyor. Etkinliğinizi planlarken sadece yazılı ve görsel medyaya değil sosyal paylaşım mecralarına da önem verip bu yönde plan hazırlamanız ideal olacaktır. Twitter, Facebook, Instagram, Youtube ve Linkedin gibi sosyal ve iş yaşamına yön veren mecralar etkinliklerde en etkili tanıtım alanlarıdır.