Guerilla marketing ya da Türkçe haliyle gerilla pazarlama, klasikleşmiş pazarlama çalışmalarının dışına çıkan, beklenmedik biçimde beklenmedik yerlerde yapılan tanıtım çalışmalarına deniyor. Geleneksel satış yöntemleri arasında yer alan gerilla pazarlama, yine event marketing ajansları tarafından düzenleniyor. İçerik olarak çok renkli, özgün, yaratıcı manzaralar görmek mümkün. Etkili bir çalışma isteyen ancak bunu farklı şekilde yapmayı talep edenler için gerilla yöntemi oldukça başarılı sonuçlar veriyor. Event firmaları gerilla yönteminde tıpkı diğer etkinliklerde olduğu gibi aynı hedefler doğrultusunda hareket ediyor. Mevcut markanın ya da işletmenin daha çok satış yapması, kısa ve uzun vadeli hedeflere ulaşması, marka bilinirliğinin artması gibi temel amaçlar gerilla etkinlik yönetiminde ön planda yer alıyor.

Gerilla pazarlamanın en büyük farkı elbette bütçede ortaya çıkıyor. Etkinlik firması, istenilen etkinliği gerçekleştirirken sınırlı, küçük bir bütçeyle hareket ediyor ve alınabilecek en verimli sonuçları almayı hedefliyor. Hedef kitlenin üzerinde güçlü bir etki bırakmak dahası zihinlerinde kalıcı olarak yer edinmek için farklı yollar tercih ediliyor. Gerilla pazarlamada bir mekânın ya da markanın duyurulması gerekiyorsa eğer hiç beklenmedik mekânlarda ve zamanlarda çalışmalar gerçekleştiriliyor. Örneğin ünlü bir restoran zincirinin yeni şubesi ilk kez o şehirde açılıyorsa ve bunu tüm şehre duyurmak gerekiyorsa alışveriş mağazalarının yürüyen merdivenleri, işlek caddelerin zemini görsel çalışmalarla donatılabiliyor. Diğer yandan kostümlü pazarlama da yine gerilla yönteminde karşımıza çıkabiliyor. Geçmişte bir eğlence merkezinin tanıtımı için şehirdeki yürüyen merdivenlerin her basamağında merkezin posterleri yapıştırılmıştı. Böylece o merdivenleri kullanan binlerce insan eğlence merkezinin açılacağını öğrenmişti.

Gerilla pazarlamanın işletmelere faydası ticari başarı olarak sağlanıyor. Satışlar artıyor, hedef kitle genişliyor, işletme daha geniş çevrelerce biliniyor, işletmeye olan güven artıyor. Organizasyon şirketi, gerilla yönteminde aynı hedefleri farklı araçlarla gerçekleştiriliyor. Klasik bir etkinlikte sabit bir mekân kullanılırken gerillada meydanlar, sokaklar, alışveriş merkezleri, duvarlar, merdivenler kısacası her yer ve her şey reklam aracına dönüşebiliyor. Üstelik gerilla etkinlik pazarlamasında broşürler, kulaktan kulağa pazarlama gibi yöntemler aktif kullanılıyor. Event marketing firmaları, gerilla pazarlamasını tercih ettiklerinde tek seferlik bir çalışma değil dönemsel, uzun vadeli çalışmalar planlayarak etkiyi artırıyorlar.