Markaların, işletmelerin ve kuruluşların ürünlerini, ürünleriyle birlikte ise marka hizmetlerini tanıttığı fuarlar, reklam ve pazarlamada etkili alanlar olarak görülüyor. Fuarlar, tanıtım ve reklamın en etkili, modern mekânları sayılıyor. Müşterilerle birebir iletişim kurma şansı elde eden firmalar, etkinlik firması desteğiyle etkileyici bir stant kuruyorlar. Fuarlarda gerçekleştirilen mini etkinlik tanıtımları, firmaların gelen ziyaretçiler üzerinde kalıcı etki bırakmalarına zemin hazırlıyor. Ziyaretçiler ve potansiyel müşteriler, stantlarda sadece görsel zenginlik aramıyor aynı zamanda ilgi çekici bir tanıtım çalışması bekliyor. Markalar, event marketing ajansları ile işbirliği yaparak beklentileri sunuyor. Ajanslar, klasik bir fuar standına oranla çok daha etkili, görsel anlamda dikkat çekici, ziyaretçinin zihninde yer edinecek ve insanları standa yönlendirecek tasarımlar gerçekleştiriyor. Fuarlar sadece yerel lokasyondan değil ülkenin ve dünyanın pek çok köşesinden sektör oyuncularını ağırladığından bu tip organizasyonlarda sadece müşteri kitlesi genişlemiyor aynı zamanda yeni işbirlikleri kurulmasına olanak sağlıyor. Organizasyon şirketi işin görünen kısmını ve içeriği hazırladıktan sonra firma sahipleri diğer stant ve ziyaretçilerle kurdukları iletişim sayesinde sağlam anlaşmalara imza atıyorlar.

Fuar Standı Düzenlemesinde Dikkat Edilecekler

Fuar standı düzenlemesinde event firmaları bazı hususlara dikkat ediyor. Sonucun istenileni sunması için detaycı çalışan etkinlik şirketleri, ziyaretçilerin gözünden ideal olanı bulmaya çalışıyor. İşte dikkat edilmesi gerekenler;

Kaliteli aydınlatma: Fuar stantları gün boyu hatta fuarın devam ettiği hafta boyunca binlerce insanı ağırlıyor. Stantların her zaman ışıl ışıl görünmesi gerekiyor. Diğer stantlar arasında farklı ve özgün görünmesi için özel aydınlatmalar kullanılıyor. Fuar etkinliklerinde her zaman iyi bir aydınlatma etkili sonuçlar veriyor. İstatistikler aydınlatmanın algıda seçicilik yarattığını gösteriyor.

Standın konumu: Fuar organizasyonlarında standın nerede duracağı en az görsellik kadar önem taşıyor. Geniş alanın hangi konumuna stant yerleştirileceği titizlikle belirleniyor. Event marketing yöneticileri bu konuda da ziyaretçilerin doğal akışını öngörerek konumu belirliyor.

İlgi çekici tasarım: Her stant kendi içinde özel bir tasarıma sahiptir. Görsel bir zenginliğin olduğu alanda öne çıkabilmek için elbette özgün ve ilgi çekici bir tasarım oluşturulmalıdır. Tasarım uygulanırken firma renkleri ve logosu es geçilmemelidir.