Son yıllarda dünyanın her yerinde farklı etkinlikler ortaya çıkmaya başladı. Gerek insanlar gerek sivil toplum kuruluşları gerek de firmalar çok farklı konseptlere sahip etkinliklerle insanları bir araya getirmektedir. Bunlar arasında ülkemizde de henüz gelişmeye başlayan flashmob etkinliği olarak söylenebilir.  Bu etkinlik aniden toplanma gibi bir anlama sahiptir.  Bu etkinliklerin tercih edilmesinin sebeplerinden biri ses getirdiği anda büyük bir organizasyon haline gelerek geniş bir etki bırakmasıdır.

Bir grup insanın halka açık olan bir alanda bir araya gelmesi bu etkinliğin başlangıcı sayılır. Ancak belli bir brif doğrultusunda gösteri sunulması gerekmektedir. Belirlenen plan dahilinde etkinlik tamamlandığında insanlar o alandan ayrılır. Bu etkinlikler genel olarak sanatsal organizasyonlar, eğlence amaçlı gösteriler ve pazarlamaya yönelik olarak düzenlenebilir. Bu etkinliklerin en güzel yanı insanların akıllarında kalmasıdır. Çünkü hiç beklemediğiniz bir anda gittiğiniz mekanda görsel bir şov izleme fırsatı elde ederseniz bu aklınıza kazınacaktır. Bu yüzden markanızı tanıtmak istiyorsanız mutlaka böyle bir etkinlik düzenlemelisiniz. Bu etkinlik ilk kez 2003 yılında bir dergi editörü tarafından New York City şehrinde pazarlama dünyasına sunulmuştur.

Flashmob Etkinlik Örnekleri

Flashmob adlı etkinlik türü işletmeler ve düzenleyenler için maliyeti çok az ancak etkisi çok yüksek olan bir uygulamadır. Bir grup belli bir alanda toplanarak orada insanların alışkın olmadıkları davranışlar sergiler.  Bu yüzden günümüzde birçok ürün için kullanılan bir etkinlik haline gelmiştir. Bunun için yeni çıkış yapan bir firma ya da ürün için oldukça anlamlı bir etkinlik olacaktır. Bu tarz eylemler markalaşma sürecinde firmanıza büyük katkı sağlar. Şimdi sizlere flashmob etkinlik örnekleri sunalım;

Yastık Savaşı

Bir anda bir alanda ortaya çıkarak bur grup yastık savaşı yaptığında orada büyük bir etki ortaya çıkarabilir. Bu sayede ürün tanıtımı yapabilirsiniz.

Caddede Yürüyen Zombiler

İnsanlar günlük hayatın telaşı içinde çevreye pek dikkat etmezler. Böyle bir anda sosyal hayatı durduracak olan bir etki büyük yankı uyandırır. Caddede yürüyen zombiler bir anda insanların dikkatini çekecek bir durumdur.

Meydanda Dans Eden Topluluk

Bir etkinlik düzenlemek için insanlara ulaşabileceğiniz en etkili alan şehrin meydanıdır. Meydanda bir anda dans eden bir insan grubu ortaya çıkarsa etkinliğiniz kısa süre içinde insanlar tarafından fark edilecektir.

Kitap Okuyan İnsanlar

Bir şehrin belli bir bölgesinde oturarak kitap okuyan bir topluluk herkesin dikkatini çekecektir. Ülkemizde de bu tarz etkinlikler gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır. Sizler de tanıtım ve eğlence amaçlı düşük maliyetlerle bir flashmob etkinliği düzenleyebilirsiniz.