Flash mob ya da Flashmob etkinliği nedir, nasıl yapılır, avantajları nelerdir, etkinlik şirketleri ne tür düzenlemeler yapıyor, firmalara geri dönüşü ne yönde oluyor ve daha benzeri birçok soru flash mob etkinlikleri ile birlikte ortaya çıkıyor. Flash mob; yapılacak etkinliğin birbirini tanıyan ya da tanımayan kişilerce belirlenen yerde ve saatte gerçekleştirilmesi anlamına gelen eğlence temelli bir etkinliktir. Bu etkinlikler genellikle sokaklarda, meydanlarda, parklarda bazen büyük alışveriş merkezlerinde kısacası toplumun izleyici olabileceği hedef kitlenin bulunduğu noktalarda açık şekilde davetiyesiz yapılıyor. Event marketing ajansları, bu tür etkinliklerin pazarlamadaki gücünü ortaya çıkarmak için özel programlar düzenliyor. Firmaların tanıtımlarını büyük bir eğlence kapsamında yapmasına olanak tanıyan flash mob, etkisi büyük dinamik bir etkinlik içeriğine sahiptir.

Flashmob etkinliklerinde danslar, müzikler, gösteriler daima ön plandadır. Sıkıcı ve ciddi bir toplantıdan çok daha etkilidir. Event firmaları, sosyal sorumluluk projelerinde, kurumsal firmaların yeni ürün ve hizmet tanıtımlarında, deneyim çalışmalarında Flashmob etkinlikleri düzenliyor. Firmalar da farklı ve özgün çalışmalar istediğinde bu tür etkinlikler düzenlenmesini talep edebiliyor. Kapalı bir mekânda sınırlı sayıda davetlinin olduğu kurumsal organizasyonlar ile kıyasladığımızda açık alanda yapılan Flashmob etkinliğinin sınırsız sayıda insana ulaştığını görebiliyoruz. Üstelik bu etkinliklerde izleyicilerin ve katılımcıların hepsi sosyal medyada paylaşımlar yaparak etkinliğin daha da büyümesini ve farklı kitlelere ulaşmasını sağlıyor. Organizasyon şirketi Flashmob etkinliği yapacağı alanı belirlerken hedef kitleyi ve potansiyeli değerlendiriyor.

Flashmob etkinliklerin pazarlamadaki gücü firmalara olumlu dönüşler sağlıyor. Örneğin firmalar klasik bir reklam çalışmasından daha etkili, akılda kalıcı bir çalışma yapıyor. Ürünlerini etkinlik esnasında tanıtma şansı buluyor. Satışlar kısa vadede artarken uzun vadede müşteri bağlılığı sağlamayı başarıyor. Markayı bilmeyenler etkinlik sayesinde marka aşinalığı kazanıyor, denediği ürünler ile markanın müşterisi haline gelebiliyor. Maliyet açısından ise Flashmob etkinliği bütçeyi çok zorlamıyor aksine daha çok kişiye ulaşıldığından artısı fazla oluyor. Etkinlik firması, etkinliğin içeriğini farklı temalarla şekillendiriyor. Bazen renkler bazen sessizlik bazen ise müzik ve dans eşliğinde yapılan gösteri öne çıkıyor.