Event marketing ajansları düzenledikleri etkinliklerde her zaman tek bir bütçe ile hareket etmiyor. Birçok özel etkinlikte bütçeyi bir ya da daha fazla sponsor oluşturuyor. Ünlü markaların gerçekleştirdiği bu sponsorluk anlaşmaları her iki tarafa da fayda sağlıyor. Sponsorluğun en temel amacı elbette reklam ve tanıtımdır. Etkinlik sahipleri maliyetlerden avantaj sağlarken sponsor firmalar ise geniş bir kitleye ulaşabilmenin avantajını yaşıyor. Sponsorluk anlaşmalarında markanın etkinlik içerisinde öne çıkması sağlanır. Etkinlik şirketi, mekan tasarımını yaparken sponsor firmanın logo ve ismini mekan içerisinde görünür şekilde kullanır. Firmaların bütçe ayırdığı bu özel toplantılarda giriş bölümünde, fotoğraf çekme duvarlarında hatta davetiyelerde bile etkinliğin X firmasının desteği ile gerçekleştiği belirtilir.

Firmaların sponsor olmadaki amaçları değişkenlik gösterebiliyor. Bazı firmalar sadece destek, yardım amacı ile sosyal sorumluluk projelerine, öğrenci etkinliklerine, yardım kampanyalarına sponsor olurken bazı firmalar ise sektördeki bilinirliğini artırmak ve aşinalık kazandırmak için etkinlik sponsoru oluyor. Rekabet ortamında güçlü durmak isteyen firmalar, televizyon reklamlarından değil sponsorluktan yana tercihlerini kullanmaya başladılar. Sponsor olmanın firmalara katkısı, kendi tercihlerini oluşturabiliyor olmaları. Markalarının hangi etkinliklerle birlikte anılacağına karar verebiliyorlar. Üstelik sosyal sorumluluk projelerine destek sağlarken aynı zamanda destek alabiliyorlar. Event firması, firmaların bu tarz yönelimlerinde etkili işler düzenliyor.

Sponsor Olmanın Avantajları

Sponsor olmanın markalara sağladığı avantajlar markanın beklentilerine göre değişkenlik gösterebiliyor. Firmalar maddi anlamda destek verirken aslında manevi yönden de etkinliklere destek veriyorlar. Genel çerçevede markanın etkinliklere maddi destek sağlamasının artıları şöyle;

  • İmaj yaratır; firmanın ne tarz çalışmalar gerçekleştirdiğini ve nasıl bir duruşu olduğunu gösterir.
  • Satışları artırır; bazen firmalar kendini hatırlatmak, ürünlerini tanıtmak için event firmaları ile birlikte çalışır ve sponsorluk anlaşmaları yapar.
  • Farkındalık yaratır; markanın değerini artırmak, aşinalık yaratmak, algıyı üst seviyeye taşımak, hedefleri genişletmek, iyi niyet göstergesi sunmak farkındalık çalışmaları kapsamında gerçekleşir.
  • Markanın konumunu güçlendirir, sektördeki kalıcılığını artırır.
  • Markanın daha çok tanınmasını ve ulusal medyada yer almasına zemin hazırlar.
  • Medyada etkili izler oluşturur.