Event marketing, modern dünyanın geleneksel ve popüler tanıtım trendlerini kapsayan geniş bir hizmet ağıdır. Marka ve ürünlere etkili bir biçimde tanıtım fırsatı veren bu etkinlikler, ana unsurlardan oluşuyor. Event firmaları, ana hatlarıyla aşağıdaki unsurlara özen gösteriyor ve üstünde durulmasını tavsiye ediyor;

Strateji belirleme: Event firması, stratejisini markayı ve hizmetleri daha çok kişiye ulaştırma üzerine kurar. Öte yandan gerçekleştirilecek ürün tanıtım etkinliğine aktif katılımı sağlamak için sosyal medyayı, e-posta gönderimlerini, SMS ve web sitesi duyurularını tercih eder. Elbette asıl önemli nokta etkinlik günü geldiğinde etkinliğin planlandığı gibi yürütülmesi ve zamanlama yönetiminin iyi yapılmasıdır. Organizasyon şirketi ve personeller bu konuda profesyonel destek sağlayarak her şeyin kusursuz olmasına özen gösteriyor.

Etkinlik sürecini yönetme: Bu süreçte web sitenizden veya doğrudan etkinliğe özel olarak açacağınız web sayfasından destek almak ideal olacaktır. Web sitesinde etkinlik tarihi haricinde; etkinliğin içeriği, davetlileri bekleyen program içeriği, ilgiyi artırmak için eski etkinliklere dair görüntüler, etkinlik için randevu ve kayıt butonları ve hashtag yani etiket paylaşımları olmalıdır. Özellikle etiket paylaşımı sosyal mecralardaki kalıcı paylaşımlar için önemlidir. Etkinliği daha en başından etiketlendirmek gerekiyor. Örneğin #MentalistEvent2018 gibi bir etiket ile tüm etkinliği bir başlık altında toplayabilir, daha sonrasında bu etkinliğe dair yapılan paylaşımları yine etiket üzerinden takip edip belki sosyal mecralarda veya web sitesinde paylaşabilirsiniz.

Hikâyeler: Marka hikâyelerinin ne denli güçlü bir etki yarattığını, kişiler üzerinde markaya dair bir bağ oluşturduğunu biliyoruz. Bu bağlamda etkinliğin içeriğini zenginleştirmede mutlaka hikâyelere yer vermek gerekiyor. Hikaye anlatıcılılığı son günlerde o kadar trend bir uygulama ki başarılı yazarlar şirketlere giderek hikaye anlatıcılığı eğitimleri veriyor, hikayeleştirmenin markalardaki gücünü göstermeye çalışıyor. Event marketing ajansları, hikayenizi görünür kılmak için harika organizasyonlar düzenliyor.

Etkinlik raporu: Düzenleyeceğiniz etkinliklerde hem siz hem de etkinlik şirketi tarafından davet sonunda bir rapor çıkarılmalıdır. Rapor metinlerle, grafiklerle veya sadece sözel olarak hazırlanabilir. Etkinliğin ne ölçüde yararlı olduğu, konuk memnuniyeti, ürünlerin sosyal medyada ve basındaki etkisi, dijitaldeki yorumlar, dijital paylaşımlar, katılımcıların paylaşımları ve geri bildirimleri, markaya faydası gibi çeşitli analizler yapılarak elde edilen rapor event firması ile markaya başarı oranlarını gösterir.