Organizasyon şirketi için gelen event taleplerinin her biri farklı kategoridedir. Kurumsal, teknik, romantik, eğlenceli, rahat, festival tadında gibi farklı tanımlarla etkinlikler kategorize ediliyor. Markalar ve event firmaları bir araya gelerek içeriğe karar veriyor, markalar isteklerini dile getiriyor. Etkinlikleri sektörlere göre değerlendirdiğimizde ortaya çok farklı temalar belirebiliyor. Örneğin kurumsal bir firmanın isteyeceği etkinlikte daha resmi ve kurumsal bir hava oluşturulur. Elbette her firma için farklı konseptler belirlenir, ciddiyetin hâkim olduğu veya insanların kıyasıya eğlenebileceği rahat bir etkinlik. Etkinliklerde her zaman ürün ve hizmet tanıtımı yapılmaz. Çoğu zaman açılış, yıldönümü, başarılı iş sözleşmesi, terfi, emekliye ayrılan yöneticinin vedası gibi durumlarda da etkinlik şirketleri devreye girer. Event marketing ajansları için amaç istenileni ve beklentileri karşılamaktır. Amaç tanıtım ise eğer bu uğurda mekân içerisinde her detay düşünülür. Eğer tanıtımdan öte kutlamaya yönelik bir eğlence düzenlenecekse herkes için unutulmaz bir gece hazırlanılır. Sektörlere göre event düzenleme fikri etkinliklerin daha etkili olmasını sağlamıştır. Otomotiv sektörü için otomotiv dünyasını esas alan bir etkinlik sıradan bir davetten çok daha verimli bir gece yaşanmasını sağlayabiliyor.

Sektörlere yönelik düzenlenecek etkinliklerde dikkat edilmesi gereken unsurlar;

  • Her sektörün belli başlı öncü isimleri vardır. Bu isimlerin davetli listesinde olup olmayacağı dikkate alınmalı, davetiyelerin ulaştığından emin olunmalıdır.
  • Sektörün sembolü olan nesneler, ürünler mekân dekorasyonunda yer alabilir. Örneğin otomotiv sektörü için maket otomobiller, oyuncak klasik otomobiller etkinlik mekânını süsleyebilir.
  • Etkinlik şirketi, yepyeni ve özgün bir tema belirleyerek markaya sunabilir. Marka, sektöre uyum için öneri ve taleplerini ileterek içeriği zenginleştirebilir. Bu yüzden mutlaka ön hazırlıklar marka sahiplerine anlatılmalı, gösterilmelidir.

Event firması yetkililerine göre etkinliklerin her biri birbirine benzer özelliklerde olup detaylarda farklılaşıyor. Etkinlik firmasının karşısındaki kişilere özel istek ve ihtiyaçlarınız nelerdir sorusunu sormasının nedeni detayları belirlemektir. Mekân seçimi, yiyecek – içecek menüsü, garsonlar, mekân süslemesi standart hizmeti oluştururken barkovizyon gösterileri, fotoğraf köşesi, tanıtım stantları, özel hediyeler, VIP hizmetler detayları oluşturuyor.