Event marketing ajansları geçmişten günümüze etkinlik dendiğinde akla gelebilecek, beklentileri karşılayacak birçok çalışma gerçekleştirmiştir. Etkinlikler küçük – büyük ölçeklerde düzenlenen, her firma için farklı amaçlar içeren ancak temelde kurumsal kimliğe hizmet eden ve ticari amaçlara yönelik gerçekleştirilen özel toplantılardır. Etkinliklerin ticari yaşamdaki yeri muhakkak ki önemli ve geniştir. Firmaların bu yönde oluşturduğu talep, etkinlik firmalarının doğmasında zemin oluşturmuştur. Peki, küçük bir etkinlik için dahi event firması ile çalışılmalı mı yoksa söz konusu etkinlik şirket içerisindeki personeller örneğin halkla ilişkiler bölümünün personelleri tarafından mı hazırlanmalıdır? Etkinlik bazı durumlarda basit bir organizasyon gibi algılanıyor. Oysaki organizasyonlar davetlilerden menü içeriğine, mekân seçiminden akış programına kadar birçok detay barındırıyor. Her şeyin kusursuz, istenilen düzeyde ve yapılan programa göre devam etmesi için profesyonel bir destek almak şart.

Etkinlik şirketi, farklı tema ve konseptlerde çalışmalar düzenliyor.  Firma ve markalar kendi başına elbette etkinlik programı düzenleyebiliyorlar ancak bunu kurumsal bir yapıda, kurumsal kimliği ve markayı öne çıkaracak şekilde, her detayı düşünülerek yapamadıkları aşikâr bir gerçek. Event firmaları işin profesyonelleri olduğundan ve her alanda çok uzun yıllar tecrübe ettiklerinden dahası etkinlik kavramını küresel çapta takip edip yeniliklere imza attıklarından etkinlik için biçilmiş kaftan kabul ediliyorlar. Her şeyden önce event şirketleri, etkinlik öncesinde müşterileri olan firmalarla bir araya gelerek ana hatları belirliyor. Temadan davetiyeye kadar birçok detay bu görüşmelerde belirleniyor. Aslında aşırı titiz çalıştıklarını ve firmaya özel hizmet verdiklerini, kalıplaşmış hizmetlerden uzak, yenilikçi ve özgün çalışmalar gerçekleştirdiklerini görüşmelerde fark etmek mümkündür.

Event düzenleneceği zaman etkinlik firması ile çalışılmalı mı çalışılmamalı mı gibi spesifik bir sorunun cevabı bu kapsamda tabii ki çalışılmalı oluyor. İşi profesyonele bırakmak daha verimli sonuçlar getiriyor. Firma tercih etmenin avantajlarından biri bütçe oluyor. Şirketler kendi etkinliklerini düzenlerken özel bir bütçe ayırmadan gerekli hazırlıkları yapıp en son ne kadar maliyet getirdiğine bakıyorlar. Etkinlik şirketleri ise kendilerine verilen bir bütçeye uyum sağlıyor, maksimum verim alınması için çaba gösteriyorlar.