Event marketing çalışmaları için düzenlenen organizasyonlar, katılımcıların desteğiyle anlamlı hale geliyor. Bir etkinliğin amacına ulaşabilmesi için mutlaka sektörden ve hedef kitlelerden önemli isimleri barındırması gerekiyor. Etkinlik devam ederken ve sonrasında dijital platformlarda, basında yer edinebilmesi konukların paylaşımlarıyla gerçekleşiyor. Özellikle dijital mecra paylaşımları etkinliklerin çok fazla kişiye ulaşmasına yardımcı oluyor. Birçok marka ürün ve hizmet lansmanlarında influencer davet ediyor. Sosyal medyada çok fazla takipçisi olan ve kitlelerde satışı artıracak etkiye sahip olan influencer kişiler, etkinliklerin anlamını artırıyor, markaya ciddi destek sağlamayı başarıyor. Başarılı bir etkinlik için davetlilerin katılımı olmazsa olmaz kabul ediliyor. Organizasyon şirketi, markalara bu anlamda yardımcı oluyor, katılımı artırmak için önerilerde bulunuyor. Bu doğrultuda dikkat edilecek hususlar şöyle;

Konuk listesi oluşturun

Her davette, pazarlama etkinliğinde davetli listesi önceliklidir. Organizasyon hazırlığı yapılırken daha en başından etkinliğe kimlerin davet edileceği belirlenmelidir. Sektörün öncü isimleri, markaya değer katacak isimler, tanıtımı destekleyecek kişiler, VIP müşteriler, gazeteciler gibi katılımcı yelpazesini renklendirecek kişilerin davetiye listesindeki yeri hazır olmalıdır. Etkinlik firması, mevcut davetli sayısına göre bir mekân ve menü içeriği belirleyeceğinden sayının önceden belirlenmesi birçok işi kolaylaştırır. Listeyi hazırlarken kimsenin unutulmamasına özen gösterilmelidir.

Etkili bir duyuru yapın

Event firmaları gerekli çalışmaları yürütürken etkinlik sahiplerinin ise bu etkinliği duyurması gerekiyor. Duyu işleminde sadece davetiyeyle sınırlı kalmak yetmiyor. Telefon, SMS, mail, sosyal medya duyurularıyla organizasyonun görünür olmasını sağlayabilirsiniz. Katılımın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini ise telefonla geri dönüşler yaparak teyit edebilirsiniz. Telefonla iletişim kurmak aslında birçok yönden daha etkili sonuçlar verebiliyor.

Etkinlik içeriğini paylaşın

Etkinlik davetiyesinde ya da dijital duyurularda etkinlik programını paylaşmak merak uyandırır. Merak uyandırıcı içerik ise elbette ki katılımın çok olmasına zemin hazırlar. Event şirketi ile birlikte konukların sıkılmasını önleyecek dinamik bir içerik programı hazırlanabilir.

Lokasyon bilgisini kolaylaştırın

Etkinliklerde sık yaşanılan sorunlardan biri lokasyonun zorluğu oluyor. Etkinlik düzenlenecek mekânın kolay ulaşıma sahip olması katılımı olumlu yönde etkiliyor. Mekân seçiminde bu detaya dikkat etmek organizasyona katılımı artıracaktır.