Pazarlama etkinliklerinde dikkat çeken bir yükselişe sahip olan “hikâye anlatıcılığı” günümüzde müthiş bir geçerlilik gösteriyor. Markalar, ürün ve hizmetlerini satarken klasik etkinlikler ile birlikte hikâye anlatıcılığına yöneliyor. Event marketing ajansları, hikâyeciliğin kazandırdığını ve düzenledikleri etkinlikleri olumlu yönde beslediğini, markalara yüksek satış olarak dönüş yaptığını belirtiyor. Etkinliklerin ve oluşturulan kampanyaların tüketiciye duyuru olmaktan çıkıp anlamlı bir mesaj oluşmasını sağlayan hikâyeler, sektörde “story telling” adıyla biliniyor. Event marketing yöneticilerine göre insanlar bir ürünü ya da hizmeti satın almadan önce o markanın aksettirdiği mesaja dikkat ediyor. Marka ürünlerinin oluşturduğu imaj, alt metin satışa yönlendiriyor. Bu noktada piyasada yeni bir ürünün öne çıkması için insanların dikkatini çekecek, onları cezp edecek hikâyelere ihtiyaç var.

Hikâyesi Olan Ürün ve Hizmetler

Hikâyeciliğin satışlardaki etkisini etkinliklere yönlendirmek için pek çok yöntem kullanılabilir. Örneğin bir parfüm serisinin tanıtılacağı bir etkinlikte o parfümün ortaya nasıl çıktığını, parfümün nasıl bir ilhamla oluşturulduğunu anlatmak katılımcıların markaya ilgisini tetikleyecek ve hikâye yaygınlaştıkça markaya olan duygusal bağ güçlenecektir. Ajanda dünyasında oldukça önemli ve bilindik bir konumda olan Ece Ajandalarının temelinde herkesi etkileyen, kavuşulamayan bir aşk hikâyesi yer alıyor. Marka ajandanın yüzüncü yılında açıkladığı bu hikâyeyle milyonlarca insanın gönlüne dokunmayı başardı. Ece ajandalarının bugün “aşkın defterleri” şeklinde anılmasında bu hikâyenin önemi büyüktür. Etkinlik şirketi tıpkı bu örnekte olduğu gibi markaların hikâyelerini güçlendirecek çalışmalar gerçekleştiriyor.

Reklam Çalışmalarında Hikâyecilik Kazanıyor

Event firmaları, story telling odağındaki reklam çalışmalarının markalara yüksek satış rakamları ve kurumsal imaj şeklinde olumlu dönüş yaptığını belirtiyor. Event firması, düzenlenecek olan her etkinliğin bir anlamı olmasına özen gösteriyor, markalarla bu bağlamda konsept belirliyor. Etkinliğin maddi yönüyle birlikte manevi yönüne özen göstermek başarılı sonuçlar alınmasında etkilidir. Reklam ve pazarlamada hikâyecilik ön plana çıktığı için şimdilerde markalar, çıkardıkları her yeni hizmette yaşadıkları süreci, önemli anları tüketicilerle paylaşmayı uygun görüyor. Markanızı öne çıkarmak ve güçlü bir etki bırakmak için etkinlik ajansları ile çalışarak alanınızda istediğiniz sonuçlara ulaşabilirsiniz.