Günümüzde etkinlik pazarlamasında önemli bir yere sahip olan event marketing ajansları, aslında çok yeni bir kavram değil. Etkinlik kültürü ülkemizde 60’lı yıllara hatta daha eski yıllara kadar uzanıyor. Yerel ve ulusal yönetimin düzenlediği etkinlikler, festivaller, organizasyonlar etkinlik kavramının doğmasını sağlamıştır. Sonraki yıllarda bu etkinliklerin düzenlenme alanı özel ve kamusal kuruluşlara kadar yayıldı. Şimdilerde etkinlik denince akla gelen faaliyetler; kurumsal toplantılar, fuarlar, ticari organizasyonlar, kutlamalar, kongreler, seminerler, sergiler, turistik etkinlikler şeklinde çeşitlere ayrılmıştır. Üstelik günümüzde bu tür organizasyonlar doğrudan etkinlik şirketi personellerince profesyonel biçimde yapılıyor. Konukların davet edilmesinden etkinlik içeriğine, içerik programından menüye kadar birçok detay ele alınıyor. Her sektörde benzer organizasyonların olması event sektörünün doğmasına neden olmuştur.

İnsanların bir şeyleri kutlama ve duyurma biçimi olan etkinlikler, günümüz ticari pazarında en büyük reklam ve tanıtım çalışması kabul ediliyor. Organizasyon şirketi yetkilileri, işbirliği yaptığı markalarla ürün ve hizmet tanıtımı yapmak üzere anlaşıyor. Örneğin yeni bir marka oluşturulduğunda bu markayı piyasaya tanıtmak üzere belli bir katılımcı sayısının olduğu özel etkinlikler düzenleniyor. Bu etkinlik, markayı ve marka ile birlikte verilecek hizmetleri, ürünleri hedef kitleye ulaştırmanın ilk adımıdır. Fiziki etkinlikleri sosyal medya tanıtımları, basında çıkan haberler ve katılımcıların yapacağı yorumlar takip ediyor. Aslında reklam çalışmalarında yapılan her şey satışları olumlu yönde etkilemek amacıyla yapılıyor. Markalar ticari hedeflere ulaşmak üzere bir pazarlama stratejisi oluşturuyor. Event firmaları ise bu stratejileri hayata geçiriyor.

Etkinliklerin geçmişten bu yana yapılmasındaki nedenlerden biri teması artırmaktır. Katılımcılar arasında gerçekleşen kültür alışverişi, etkili iletişim, yeni iş bağlantıları, istenilen marka – müşteri ilişkisi gibi temaslar event marketing organizasyonlarında gerçekleşiyor. Organizasyonlardaki yenilikler, teknolojik detaylar, katılımcıların sıkılmasını önleyecek içerikler, deneme köşeleri ve benzeri program içeriği etkinliklerin zenginleşmesine katkı sağlıyor. Organizasyonlardaki çeşitliliğin zamanla değişmesi, yenilikçiliği beraberinde getirmiştir. Firmalar, kamu kuruluşları, şirketler ve işletmeler her türlü organizasyon için etkinlik firması ile anlaşma sağlıyor. Firmaların isteklerini yerine getiren event şirketleri, talep ve ihtiyaçları iyi gözlemleyerek verimli organizasyonlar düzenliyor.