Etkinlik pazarlaması, markaların kendilerini, ürünlerini ve hizmetlerini hem içinde oldukları piyasaya hem de hedef kitlesine duyurmanın en şık halidir. Event firmaları, marka ve tüketici arasında güçlü bir bağ kurmak, katılımcıların ürün ve hizmetleri deneyimleyebilmesi için organizasyonlar düzenliyor. Bu tür organizasyonlar markanın ne kadar donanımlı olduğunu, piyasada güçlü bir noktada yer aldığını göstermenin en güzel yoludur. Hem organik marka reklamı yapılır hem de yeni ürün ve hizmetler ilgili kişilere tanıtılır. Event marketing ajansları, organizasyona davet ettikleri kişilerle marka arasında aslında duygusal bağ kurmayı hedefler. Bu bağ sayesinde gelen her kişi tanıtımı devam ettirir, daha geniş kitlelere ulaşmada etkili rol oynar. Özellikle sosyal medyada sevilen kişiler, etkinlik esnasında ve sonrasında yaptıkları paylaşımlarla markaya değer katar, markanın satışlarına olumlu etkiler kazandırırlar. Event şirketi, genellikle sosyal medya paylaşımlarına özel etkinlik köşesi bile düzenleyebiliyor. Peki, etkinlik pazarlamasının öne çıkan avantajları, faydaları nelerdir? İşte cevap;

Hedefe yönelik sonuçlar: Düzenlenen her event, aslında markanın müşterileriyle yüz yüze gelmesini, gerçek iletişim kurmasını sağlar. Öte yandan markanın göz önüne çıkmasını sağlayarak mevcut kitleye kendisini gösterir, yeni kişilere ulaşır. Marka bağlılığını pekiştirir.

Geniş kitlelere ulaşma: Hemen her markanın kemik kitlesi bir süre sonra oluşur. Ancak markalar için bu kitle hiçbir zaman yeterli değildir. Müşteri yelpazesinin genişlemesi kâr marjını doğrudan artırdığından etkinlik firması ile çalışıp ürün ve markaya özel organizasyonlar düzenlemek avantaj sağlıyor.

Prestijli tanıtımla fark yaratma: Bazen sadece markayı görünür kılmak, prestiji artırmak için özel etkinlikler düzenlenir. Ürün tanıtımıyla birlikte sosyal sorumluluk projeleri bile bir arada yapılabiliyor. Organizasyon şirketleri, hazırladıkları kurumsal etkinliklerle markalara sonuç odaklı çalışmalar düzenliyor.

Marka bilinirliği: Piyasadaki rekabet fırtınasında ön planda kalmak ve markayı daha bilinir hale getirmek için etkinlikler en güzel organizasyonlardır. Organizasyon şirketlerinin amaca yönelik event düzenlemesi ise markayı daha güçlü yapıyor.

Satışı hızlandırır: Event firması davetlilerin katılımıyla gerçekleştirdikleri etkinliklerde ürünlerin tanıtımı sağlarken aslında satış odaklı da bir çalışma gerçekleştiriyor. Bu tür toplantılar genellikle interaktif şekilde yapıldığından bir yandan etkinlik sürerken diğer yandan satış yapılabiliyor. Etkinliğe dair yapılan tüm haberler, paylaşımlar satışın artmasını sağlar.