Etkinlik pazarlaması denince aklınıza ilk olarak muhtemelen kokteyller geliyordur. Herkesin şık giyindiği, ellerinde kadehlerin olduğu, mekanın her köşesinde şirkete ait logo ve görsellerin yer aldığı, muhtemelen konuşmacıların bulunduğu tipik bir kokteyl gecesi. Oysaki etkinlik pazarlaması demek sadece kapalı mekânda müzik eşliğinde bir sunum dinlemek ya da sohbet etmekten oluşmuyor. Dünyanın birçok yerinde etkinlik denemek, tecrübe etmek anlamına geliyor. herhangi bir ürünü, hizmeti etkili biçimde hedef kitleye ulaştırmak istiyorsanız event marketing ajansları ile birlikte yeni, özgün bir kampanya oluşturabilirsiniz. Müşterilere ulaşırken alışagelmişin dışında yöntemleri tercih eden, onları şaşırtmayı hedefleyen firmalar, event firmaları sayesinde amaçlarına ulaşıyorlar. İşte etkinlik firmalarının önerdiği 3 ilgi çekici etkinlik programı;

Öğle yemekleri

Müşteriler, personeller, şirkete katkısı olan insanlar, sektörden isimler ve yöneticilerden oluşan şahane bir öğle yemeği pekâlâ iyi bir etkinlik olabiliyor. Vereceğiniz öğle yemeği daveti açık ya da kapalı bir mekânda olabilir. Öğle yemeğinde sektörün öncü isimlerinden müşterilere kadar birçok insanın bir arada olması marka değerini artıracağı gibi müşterilerin kendini özel hissetmesini de sağlar. Bu tip organizasyonlarda markaya dair gelecek planları, yeni çıkan ürünlerin etkisi, ileride çıkması planlanan ürünlerin ön görüşmesi ya da henüz piyasaya çıkmayan, hazırlık aşamasındaki bir ürün hakkında görüşmeler yapılabilir. Organizasyon şirketi, markanın isteğine göre yemek planını oluşturarak yemek esnasında yapılmak istenen mini tanıtımlara alan açıyor.

Piknik organizasyonları

Duş jeli, dondurma ya da bir içecek tanıtımı gibi bir etkinlikte kalabalık bir kitleye aynı enerjiyle ulaşabilmek için event marketing firmalarının önerisi piknik oluyor. Piknik organizasyonlarında herkes yemyeşil bir doğanın kucağında, rahat giysilerle markanın ürünlerini deneme şansı elde edebiliyor. Piknik organizasyonunda elbette tek odak noktası ürün tanıtımı olmuyor. Bu tür bir etkinlikte ürün hem ana noktada hem de her yerde ve geri planda yer alıyor. Katılımcılar gönlünce eğlenirken zaten ürünü en doğal haliyle tecrübe etmiş oluyor.

Tüketici toplantıları

Tüketici toplantısı bir markanın verdiği hizmet kapsamında yeni ürün çıkarmadan önce yaptığı saha ve tanıtım çalışmalarından birini temsil ediyor.  Örneğin bir şampuan markası yeni çıkaracağı ürün öncesinde hedef kitleden oluşan belli bir grubu bir araya getirerek şampuandan beklentilerini, markadan isteklerini dile getirebilir, görüşlerini ve önerilerini paylaşabilir. Etkinlik şirketi ile birlikte yapılacak bu organizasyon markanın tüketicilerini ne kadar önemsediğini, kaliteye önem verdiğini ve sıkı bir çalışma yaptığını kamuoyuna yansıtmada etkili olabilir.