Event marketing sadece gerçek bir mekanda yapılan etkinlik tanıtımını içermiyor. Aslında gündelik hayatımızın neredeyse yarısından fazlasının geçtiği dijital yaşam da bu tür etkinliklerde ön planda yer alıyor. Bu nedenle etkinlik firması, sanal dünyaya da adım atıyor, markaların ürün ve hizmetlerini sanal âlemde tanıtıyor. İşte dijital pazarlamada rol oynayan planlamalar;

Marka hikâyeleri ve hikâye kahramanları

Her markanın, marka logosunun bir doğuş hikâyesi vardır. Bu hikâyeler insanları etkiler. Özellikle de markaya gönül vermiş kişilerin ilgisini çeker. Elbette sadece hikâye anlatmak yetmez, aynı zamanda bu hikâyeye personelleri, müşterileri dâhil etmek, daha sıcak ve samimi bir bağ kurulmasını sağlar. Marka hikâyesini hikâyeleştirip iyi bir anlatımla yazılı mecrada yer bulmasını sağlamak ideal bir adım olur. Event marketing ajansları tarafından yapılan etkinlikler ve iyi bir hikaye akılda kalıcılığı artırıyor.

Sosyal medyadan yapılan canlı yayınlar

Marka, ürün, hizmet veya bir sanat eserini etkinliklerle tanıtırken sadece konuklara baz almak yerine dijitaldeki sonsuz kişileri de bu davete dahil etmek çok daha etkilidir. Youtube, Instagram, Twitter, Facebook gibi sosyal yaşantımıza yön veren tüm mecralarda canlı yayın özelliği bulunuyor. Yüksek kalite görüntüyle yapılan canlı yayınlara binlerce insan aynı anda katılıyor ve etkileşimi artırıyor. Event şirketi, organizasyonda bu detayı atlamamalı, hatta sosyal medya kartları ile konukların da katılımını teşvik etmelidir.

Blogger & Youtuber etkinlikleri

Marka ve ürünlerin sadece zihinlerde değil somut anlamda dijital dünyada da var olmasını isteyenler bu aşamada Blogger ve Youtuberlardan oluşan etkinlikler düzenliyor. Video ve metinsel içeriklerle etkinliğin detaylarını geniş kitlelere ulaştırmak etkili bir yöntemdir. Event firmaları da sosyal medyada aktif kişiler yani influencer’lar ile işbirliği yaparak etkiyi artırıyor.

Etkinlik konuklarının sosyal medya desteği

Sosyal medyada en çok konuşulanlar listesine girmek, arama motorlarında öne çıkmak, görsel destekli sosyal mecralarda en çok beğeni alan marka olmak etkinliğe katılan davetlilerle ve sıkı bir sosyal medya çalışmasıyla mümkündür. Birçok organizasyon şirketi Twitter, Instagram, Youtube, blog için özel paylaşım noktaları hazırlıyor. Masalarda ve organizasyon mekânının çeşitli yerlerine günün anlam ve önemini belirten “hashtag” yerleşimi yapılıyor. Hashtag yani etiketler sosyal medyada kısa sürede liste başına oturmanın ana unsurudur. Katılımcılar bu etiketleri kullanarak yaptıkları paylaşımlarla dijital ortamda markaya özel bir paylaşım alanı açmış oluyor.

Gerçek kullanıcı deneyim ve yorumları

Bir ürün ve hizmeti tanıtmanın en iyi yolu gerçek deneyimlerdir. Marka sahipleri bu deneyimleri birebir görmek, ürün ve hizmete dair yapıcı geribildirimler almak ve daha çok kişiye organik yoldan ulaşmak için ürününü piyasaya sürmeden veya sürdükten hemen sonra influencer, Blogger, sosyal medya fenomenlerine ve gerçek kişilere ürün yolluyor. Bu kişilerden gelen yorumlar ise markanın bilinirliğini, güvenirliğini artırıyor.