Event marketing ajansları etkinlik yelpazelerini her geçen gün genişletiyor. Talebe yönelik özel çözümler üreten ajanslar, etkinlikte ürün ve hizmetlerin katılımcılar tarafından denenmesinin satışa doğrudan fayda sağladığını düşünüyor. Deneyime dayalı bir etkinlik içeriği Her şeyden önce ürünün somut şekilde Hedef kitleye sunulmasına sağlıyor. Diğer yandan katılımcılar markayı daha yakından tanıma fırsatı yakalıyor. Bu yüzden ürün pazarlama odağında gerçekleştirilen tüm etkinliklerde etkinlik şirketi, deneyimsel pazarlama dediğimiz ürün ve hizmetin odak noktada olduğu etkinlik programları düzenliyor. Deneyimin ön planda olduğu bu tür etkinlikler Aslında müşteri ve marka arasında kurulması istenilen marka bağlılığını duygusal iletişimi kurmayı sağlıyor. Event marketing yöneticileri, hizmet verdikleri markaların bu yöndeki isteklerini gerçekleştirmek için ürünlere geniş yer verilmesini öneriyor.

Etkinlik pazarlamasında deneyimin ne kadar önemli oldu etkinlik sonrasındaki kısa ve orta vadeli satışlar takip edilerek görülebiliyor. Deneyimi ön plana çıkarmak markanın güçlü yönünü ortaya çıkarırken diğer yandan rekabet etmesini sağlıyor, sektördeki konumunu belli ediyor. Klasikleşmiş tanıtım ve pazarlama yöntemleri yerine deneyime önem veren firmalar, bu tip etkinliklerin çok yönlü kazançlar sağlayacağını bildiğinden çalışmalarında hizmetlerini, ürünlerini öne çıkaran etkinlikler düzenliyorlar. Organizasyon şirketi desteğiyle verimli bir etkinlik hazırlanıyor, geniş bir kitleye tanıtım yapılıyor. Tanıtımların sosyal yönü dijital platformlarda paylaşılarak markaya ekstra bir avantaj kazandırıyor. Markalaşma sürecinde bilinirliği artırmak için dijital medyada yer almak, tüketiciye her kanaldan ulaşmak gerekiyor. Sosyal medya paylaşımları ve influencer pazarlaması bu anlamda etkili sonuçlar getirebiliyor.

Event firmaları düzenledikleri çalışmaların takibini satış rakamlarından ziyade basın ve sosyal platformlar aracılığıyla yapabiliyor. Marka sahipleri ise satış grafiklerini takip ederek sonuca ulaşabiliyor. Bazı deneyimsel etkinliklerde etkinliğin interaktif olması sağlanıyor. Böylelikle katılımcılar enerjisi yüksek bir etkinliğe katılmış oluyorlar. Ürünü dene, yorumla ve paylaş temalı etkinlik köşeleri, ürüne dair görüşlerini bize yaz temalı geri dönüş kutuları katılımcıların düşüncelerini açıkça görmeye yardımcı oluyor. Etkinlik içeriğini zenginleştirmek etkiyi artırdığı gibi katılımcıların sıkılmasını önler, gerçekten isteyerek aktif olmasını sağlar ve markaya olumlu dönüşler sağlar.