Ürün, hizmet ve markanın hedef kitleye çeşitli yöntemler kullanılarak sunulmasına event marketing deniyor. Bu süreci yöneten event marketing ajansları, müşterilerine özel etkinlik pazarlaması düzenler. Zira birçok farklı etkinlik pazarlaması bulunuyor. Geleneksel, modern, yenilikçi, alışagelmişin dışında şeklinde kategorize edebileceğiniz etkinlik türleri, mevcut pazardaki hedef kitleyi hedef alarak hazırlanır. Kurumsal etkinlik ise söz konusu kurumun ihtiyaçları, talepleri göz önünde bulundurularak düzenlenir. Event şirketi için etkinlik pazarlamasının ana amacı potansiyel müşterilere ulaşmak, müşteri ve marka arasında bağ kurmaktır. Ticari ve duygusal bir bağın oluşabilmesi için gerekli ortam ise Event ajansları tarafından düzenlenen etkinlik ile oluşturulur. Etkinlik pazarlamasında şirketin ürünleri, hizmetleri ya da piyasaya yeni sürdüğü marka uygun biçimde tanıtılır ve ticari yaşamı başlatılır. Etkinlikler online biçimde de düzenlenebiliyor; canlı yayınlar, sosyal platformlarda belli bir etiket altında yapılan paylaşımlar etkinliğe güç katıyor.

Etkinlik Pazarlamasının Önemi

Event firmaları, her marka ve kurumsal firma için etkinlik pazarlamasını önemli olduğunu belirtiyor. Satış hedeflerine ulaşmak, hedef kitleyi genişletmek, sektördeki rekabete ayak uydurmak, daha kurumsal bir imaj oluşturmak, büyüme hedeflerine ulaşmak için en etkili ve hızlı yöntem etkinlik pazarlamasından geçiyor. Event firmaları etkinlik çalışmalarıyla ilgili yaptığı araştırmalarda etkinlik düzenleyen, markasını, ürün ve hizmetlerini hedef kitleye etkinlikler aracılığıyla ulaştıran kurumların bir sonraki yılda büyüme kaydettiğini belirtiyor. Şirket yöneticileri, kurumsal etkinliklerinin önemini gördükçe event şirketleri ile olan çalışmalarını ve bütçesini artırıyor.

Nasıl Planlanmalı?

Kurumsal etkinlik pazarlaması çalışmaları, marka ve event ajansının bir araya gelmesiyle şekillendiriliyor. Söz konusu firma hangi hizmetini ya da ürününü tanıtacaksa bu konuda nasıl ilerlenmesi gerektiği bütçe kapsamında belirleniyor. Etkinlik bütçesi tüm süreci yönettiğinden en önemli konulardan biridir. Etkinliğin teması, davetli sayısı, etkinlik içeriğinde yer alacak konuşma – gösteri ve benzeri programlar, mekan seçimi, etkinliğin saati, süresi ve daha birçok aşama titizlikle planlanır. Kurumsal imajın güçlendirilmesi için yazılı ve görsel özel temalar oluşturulur. Etkinlik firmaları personel ekibiyle birlikte tüm süreci yönetiyor, etkinlik gecesi servisten teknik desteğe kadar her aşamada aktif varlık gösteriyor.