Fuar, kongre, bayi toplantısı, eğitim, lansman, kokteyl, tanıtım vb etkinliklerle marka ve müşterileri bir araya getiren event marketing ajansları, yüz yüze dediğimiz pazarlama yöntemiyle hedef kitlesine ulaşmayı başarıyor. Bu şekilde ürün ve hizmetler bazen de markanın gücünü etkinliklerle doğrudan göstermek mümkün hale geliyor. Etkinlik ajansları markaların çözüm ortağı oluyor ve markalara personel, teknik destek, stant, teknolojik altyapı, mekân ve benzeri alanlarda hizmet veriyor. Etkinliklerin arka planında yoğun bir çaba olduğunu bilen ajanslar, her etkinlikte farklı temalar hazırlayarak zengin bir yelpazeye kavuşuyorlar. Etkinlik pazarlaması ile istenilen kitleye ulaşmak mümkün mü sorusuna etkinlik başarılarını ve satış istatistiklerini inceleyerek evet şeklinde cevaplayabiliriz. Etkinlikler ilk anda dikkatleri çekmeyi başarıyor akabinde ise marka aşinalığı yaratıyor.

KOBİ’ler için Etkinlik Pazarlaması

Event firmaları, Küçük ve Orta Boy Ölçekli İşletmeler (KOBİ) için yaratıcı etkinlik çalışmaları düzenleyerek KOBİ’lerin de bu pazarlama faaliyetlerinden yararlanmasını sağlıyor. Henüz çok yeni olan ya da kemik kitlesini oluşturamamış küçük – orta ölçekli işletmeler, potansiyel müşterilerine ulaşabilmek adına profesyonel yardım alıyor, event şirketi desteğinden yararlanıyor. Faaliyet alanını çok yönlü tanımak ve müşteri kazanmak için neler yapılabilir, nasıl bir etkinlik düzenlenir soruları mercek altına alındığında ortaya sonuç odaklı işler çıkıyor. KOBİ’ler küçük bütçelerle dahi yerel etkinlikler düzenleyebiliyor, fark yaratmayı başarıyorlar.

Etkinlik Pazarlamasını Dijital Çalışmalarla Birleştirmek

Event marketing çalışmalarının nasıl sonuçlar verdiğini gözlemlemek için izlenilen yöntemlerden biri de dijital mecraları yakından izlemek. Etkinlik düzenlerken artık sadece fiziki bir organizasyon yapılmıyor, marka çalışmalarının sosyal platformlarda varlık gösterilmesi için çaba harcanıyor. Aslında etkinlik çalışmalarının internete kayması doğal bir süreci yansıtıyor. Katıldığınız etkinliklere ya da aktif sosyal medya yaşamına baktığınızda sürekli karşınıza marka etkinliklerinin çıktığını görebilirsiniz. Markalar, planladıkları etkinliklerin dijital kısmını unutmuyor ve mutlaka etkinliği temsil eden etiketler hazırlıyor. Örneğin bir deterjan markası yoğun katılımın olduğu açık hava etkinliğinde #kirlenmekgüzeldir şeklinde bir etiketle renkli görüntülere zemin hazırlıyor. Katılımcılar küçük büyük demeden doyasıya eğlendikleri ve kirlendikleri fotoğrafları sosyal medyada ‘kirlenmek güzeldir’ mesajıyla paylaşıyor. Bu etiket ya da sloganın sosyal mecrada yer bulması doğrudan markanın reklamını yapmak anlamına geliyor.