Event marketing incelikli bir iş ağıdır. Görünürde sadece etkinlik düzenlemek gibi görünse de aslında etkinliğin planlaması ve içeriği çok kapsamlıdır. Bilhassa kurumsal, büyük organizasyonlarda dikkat edilmesi gereken çok fazla detay vardır. Organizasyon şirketi baştan sona her şeyin kusursuz ilerlemesi ve istenilen etkiyi bırakması için ince düşünüyor, yeni fikirler üretiyor. Etkinlik pazarlaması düzenlerken merak edilen temel soruların cevapları şöyledir;

Etkinlik planlanırken nelere dikkat ediliyor?

Event firması için etkinliklerin her aşaması önemlidir. Mekân seçiminden davetlilerin giriş yapacağı alandaki düzenlemelere kadar her detay markayı temsil edeceğinden mutlaka dikkat edilir. Planlama yapılırken elbette event şirketi kendi ekibi ile hareket eder, ama yine de çalışacağı kuruluşun fikirlerini de öncesinde alır ve özel bir istek varsa buna göre hareket eder.

Etkinliklerde sponsor desteği nasıl yer buluyor?

Event firmaları için sponsorlar kırmızı çizgilerden biridir. Zira etkinliğin veya markanın destekçilerine davetin her köşesinde yer verilmesi beklenir. Sponsor firmaların marka ve logoları girişte, fotoğraf çekme alanlarında, mekânın iç kısmında, barkovizyonlar aracılığı ile sıklıkla gösterilir.

Etkinliklerin temel amaçları nedir?

Etkinlik şirketi belli amaçlar doğrultusunda hareket eder. Yöneticiler ve işletmeler ise benzer amaçlarla etkinlik talep eder. İşte bu amaçlar;

  • Markanın yeni ürün ve hizmetlerini tanıtmak, hedef kitleye ulaşmak
  • Rekabet piyasasında güçlü bir şekilde durduğunu göstermek
  • Satış rakamlarını kısa ve uzun vadeli hedeflerle yukarıya taşımak
  • Mevcut kitleye yeni hizmetler sunmak, yeni kişilere ulaşmak
  • Marka bağlılığı sağlamak ve marka imajını güncel tutmak
  • Marka – müşteri iletişimini güçlendirmek
  • Markanın piyasadaki yerini güçlendirmek
  • Piyasaya yeni ürün ve hizmet kazandırmak ve bunu duyurmak
  • Kitleleri marka ile tanıştırmak, markanın başarısına katmak

Etkinliklerde müşteri ihtiyaçları nasıl belirleniyor?

Marka yöneticileri ile görüşülüyor, piyasa araştırması yapılıyor, ürün ve hizmet tanıtılacaksa eğer rekabet piyasasına dair analizler yapılıyor, beklenti ve ihtiyaçlar ele alınıyor. Bu çalışma neticesinde event marketing ajansları markanın ihtiyaç ve amaçlarını belirlenmiş oluyor. Karşılıklı işbirliği sayesinde ise etkili bir çalışma gerçekleştiriliyor.