Reklam ve tanıtımda etkinlik pazarlamasının önemi gün gittikçe artıyor. Klasikleşmiş reklamlar yerine daha canlı, dinamik, amaca ve hedef kitleye yönelik özel olarak tasarlanmış tanıtım çalışmaları düzenlemek kalıcı etkiler bırakıyor. Etkinlik pazarlamasının en çok kullanıldığı alan satışları yükseltmek ve markalaşmaya yardımcı olmaktır ancak etkinliklerin tamamen sosyal anlamda da kullanıldığını, motivasyonu artırmak ve kutlamalar yapmak için de çok tercih edildiğini görüyoruz. Event firmaları, farklı amaçlarla ve konseptlerle hazırladığı etkinliklerle beğeni topluyor. Etkinlik firmaları ile markalar bir araya geldiğinde neler istediğine karar vererek harekete geçiyorlar. Peki, siz firmanız için düzenleyeceğiniz kurumsal bir etkinlik kapsamında nelere dikkat etmeniz ya da event ajansına, kendinize neler sormanız gerektiğini biliyor musunuz?

Neden etkinlik düzenliyoruz?

Her etkinliğin bir amacı olduğunu artık biliyoruz. Sadece eğlenmek amacıyla çok nadir etkinlik düzenleniyor. Etkinliği düzenleme sebebiniz yeni bir uygulamayı, ürün ya da hizmeti duyurmak mı yoksa satışlarınızı artırmaya yönelik özel bir tanıtım mı? Vereceğiniz cevaplar etkinliğin amacına ulaşmasını daha kolay sağlar, etkinliği düzenleyecek firmanın iyi iş çıkarmasına yardımcı olur.

Etkinlik katılımcılarımız kimler olmalı?

Etkinlik düzenlerken işin davetli kısmı kuruluşların hazırlayacağı bir detaydır. Etkinliğinize kimler, neden gelmeli listesi yapmalısınız. Sektörle alakalı, tanıtımınızı yayacak ve olumlu etkiler kazandıracak kişilerin davet edilmesi, etkinliğinizi daha geniş çevrelere ulaştırır.

Etkinlik nerede ve ne zaman olmalı?

Etkinlik mekânı genellikle organizasyon şirketi tarafından belirleniyor. Mekân seçimi ve mekânın lokasyonu herkese yakın bir yerde ya da ulaşımı kolay şekilde olmalıdır. Zamanı ve mekânı iyi ayarladığınız sürece katılım oranı yüksek olur. Başka etkinliklerle çakışmayan bir zaman seçmeye özen gösterilmelidir.

Etkinlik değerlendirilmesi nasıl yapılmalı?

Etkinlik hazırlığı bitip etkinlik gerçekleştikten sonra geriye etkinliğin başarılı olup olmadığı kalıyor. Başarı oranını anında gözlemek pek mümkün olmasa da ilk izlenimler etkinliğin değerlendirmeye yetiyor. Değerlendirme sürecinde katılım oranı, sosyal medya dönüşleri, kısa ve uzun vadede satışların ne derece etkilendiği gözlenebilir. Etkinlikten istenilen sonucun çıkması bir sonraki etkinliği geliştirmeye zemin hazırlarken kötü sonuçlar alınması nelerin eksik olduğunu göstermede faydalıdır.