Etkinlik pazarlaması en kısa tabir ile firmaların ürün ve hizmetlerini veya bazen iletmek istedikleri mesajlarını özgün yöntemlerle hedef kitlelere ulaştırması, “event” kapsamında kişilere duyurmasıdır. Event marketing ajansları hep bu doğrultuda çalışmalar sergilemiş ve beklentileri yönetmiştir. Firmaların etkili biçimde sunmak istediklerini hedef kitleye iletmeyi amaçlayan event firmaları, çoğu zaman amacına ulaşıyor. Çünkü etkinlikler insanlara çok yönlü şekilde markayı tanıtıyor, ürün ve hizmetleri algılamalarını sağlıyor. Etkinliklere katılan kişiler bizatihi deneyim elde ediyor, markanın sunduğu hizmetin içeriğini etkili şekilde görüyor. Özelikle ürün lansmanlarında ürünü ilk elden somut bir şekilde inceleme şansı yakalamak büyük avantaj sağlıyor.

Etkinlik pazarlamasının ana amaçları; kurumsal imajı olumlu yönde etkilemek ve etkiyi sürdürmek, bilinirliği artırmak, saygınlık kazandırmak, yatırım fırsatları yakalamak, satışları yükseltmek, kısa ve uzun dönemli satışlar yapmak, işbirliklerini güçlendirmek ve yeni işbirliklerine zemin hazırlamak, geri bildirimler almak, şirket kültürünü yansıtmak ve piyasadaki rekabete ayak uydurmaktır. Marka imajını olumlu yönde geliştirmek ve bunu sunmayı başarabilmek zaten markaya uzun vadeli bir başarı kazandırıyor. Ancak bu başarıyı sürdürmek için her seferinde etkinlik gibi çeşitli tanıtım çalışmaları ile beslemeler yapmak gerekiyor. Event şirketi yaptığı incelikli organizasyonlar ile her seferinde markanın kalıcılığını artırmaya devam ediyor.

Organizasyon şirketi tarafından düzenlenen bu etkinliklerin şirkete, markaya yararı oluyor mu, gerçekten işe yarıyor mu sorusuna yine etkinlik sonuçları cevap veriyor. Etkinlik firması sonrasında kısa ve uzun dönemli tutulan satış istatistikleri, markaya yapılan geri bildirimler genel anlamda olumlu yönde. Yani etkinlik şirketi ile çalışmak ve etkinlikler düzenlemek işe yarıyor. Etkinlik düzenlemekle markanın sağladığı yararlar şöyledir; öncelikle marka değer kazanıyor, saygınlığı artıyor, rekabet piyasasında güçlü bir duruş sergiliyor, daha geniş kitlelere ulaşıyor ve elde ettiği başarılarla yeni hizmetlere zemin hazırlama şansı elde ediyor. Event marketing dendiğinde geniş kapsamlı düşünmek gerekiyor, tek bir bakış açısıyla incelendiğinde ne kadar başarı getireceği anlaşılamıyor. Yeni nesil tanıtımın event şeklinde gerçekleştiği ve trendlerin bu yönde ilerlediği kabul edilmeli, uyum sağlanmalıdır.