Event marketing ajansları için her etkinlik bir önceki etkinlikten daha iyi olmalıdır. Markalar da aynı görüşte olduğundan genellikle profesyonel ajanslarla çalışmayı tercih ediyor. Peki, iyi bir etkinlik için nasıl temalar planlanmalı? Basının dikkati nasıl çekilir? Katılımcıların etkinliğe katkı sağlayacak dijital paylaşımları nasıl tetiklenir? İşte ilham veren, etkinlik deneyimini canlandıran event önerileri.

Sürece yayılmış etkinlik programları

Kurumsal ya da şirket içi motivasyon & performans artırıcı tematik etkinliklerde şirket yöneticileri bir hafta sonunu ya da birkaç günü kapsayacak gerçek bir etkinlik organize edilmesini talep ediyor. Bu aslında daha önce pek çok kez örneğini gördüğümüz bir organizasyonu temsil ediyor. Markalar çıkardıkları ürünü doyasıya tanıtmak için katılımcıları iki günlüğüne davet ediyor. Örneğin bir duş jeli markası, çıkardığı yeni ürün için event firması ile ortaklaşa bir etkinlik düzenledi. Marka, Etkinlik katılımcılarını iki günlüğüne bir sahil kentine konaklamaya davet etti. Bu davete katılanlar etkinlik etiketlerini de kullanarak süreci dijital anlamda tüketiciye ulaştırmayı başardı.

Hikâyelerin konuşulduğu etkinlik temaları

Bazen eğlenceli bazense kalbe dokunan romantik bir hikâye ürünle özdeşleştiğinde istenilen etki katlanarak artıyor. Hikaye anlatıcılığının önemine vurgu yapan etkinlik şirketi, markanın ya da ürünün doğuşuna ilham olan, bugüne getiren hikayelerin arka planda kalmamasını ve tanıtım esnasında duyurulması gerektiğini belirtiyor.

Basına yönelik ürün lansmanı

Ürün tanıtımlarında kokteyl ya da orta ölçekli organizasyonlar tercih ediliyor. Alışagelmiş olan bu görüntü eski cazibesini bazı durumlarda yitirebiliyor. Özellikle de çok iddialı bir şekilde tanıtılan ürünlerin ilk görücüye çıkacağı organizasyonun klasikleşmiş kokteylden oluşması hayal kırıklığı yaratabiliyor. Organizasyon şirketi, bu tür durumlar için bazen sade ve etkili bir basın lansmanı önerebiliyor. İçerik metni sağlam yazılmış, iyi hazırlanılmış basının ilgisini çekecek şekilde düzenlenen lansmanlar daha kalıcı etkiler sunuyor.

Yemek etkinlikleri

Event marketing firmaları son dönemlerde ürün ve hizmet tanıtımında ya da kurumsal kimlik çalışmaları kapsamında yapılan etkinliklerde sınırlı sayıda davetlinin olacağı kahvaltı, öğle ya da akşam yemeği organize ediyor. Bir masanın etrafını dolduran önemli isimler, sıcak bir ortamda hem keyifle yemek yiyor hem de sohbet etme imkânı buluyor. Böyle bir atmosferden doğan samimi etki ise ürünlerin ağızdan ağza pazarlama dediğimiz yöntemle yayılmasına zemin hazırlıyor.