Event firmaları, ekonomik kriz yaşanan dönemlerde dahi aktif çalışıyor. Böyle dönemlerde şirketler için küçük çaplı organizasyonlar düzenleniyor, reklam ve pazarlama çalışmalarına belli ölçüde devam ediliyor. Ekonomik durgunluğun olduğu dönemlerde yapılan etkinlikler, kısıtlı bütçeyle yapıldığından daha verimli sonuçlar alınmasına zemin hazırlayabiliyor. Böyle zamanlarda nokta atışı yapılıyor.

Event firmalarına ekonomik kriz dönemleri daha fazla iş düşüyor. Hem sektörel gelişmeleri ve durumu hem de müşterilerinin isteklerini daha detaylı ele almaları, daha özenli yaklaşım göstermeleri gerekiyor. Event marketing ajansları müşterilerinin isteklerini, şirketin ruhunu iyi anladığında gereksiz harcamalardan kaçınarak hedef odaklı bir etkinlik gerçekleştirebiliyorlar. Maddi ve manevi kaynakların verimli kullanılmasının gerektiği hallerde, event firmalarının çözümcü yaklaşımı her şeyi daha etkili hale getiriyor.

Event marketing firmaları her zaman bir davet, organizasyon temelli hizmetler vermiyor. Bazen flash mob etkinlikleri bazen ise gerilla pazarlama yöntemi gibi farklı yöntemler tercih ediyor. Gerilla pazarlama etkinliği hâlihazırda sınırlı bir bütçeyle gerçekleştirildiğinden ekonomik anlamda zor zamanlar yaşayan şirketler için istenilen etkiyi sunmayı başarıyor. Diğer yandan flash mob etkinlikleri aynı şekilde ekonomik yönüyle dikkat çekiyor.

Etkinlik Danışmanlarının Görevleri

Ekonomik kriz ya da ekonominin canlı olduğu dönemlerde satışların olumsuz yönde seyretmesi, şirketlerin zararını gittikçe yükseltiyor. Satışlarda işin reklam ve pazarlama yanını temsil eden etkinlik firması, şirketlere satışlarını artırmada önemli kazançlar sağlıyor. Örneğin kısa vadeli kampanyalar, dönemsel pazarlama taktikleriyle satış grafiklerinin olumlu yönde ilerlemesine zemin oluşturuyorlar. Etkinlik ve satış danışmanları, şirketin pazardaki konumu zayıfladıkça devreye giriyor, etkili adımlar atıyor. Örneğin en basit teknikle mevcut ürün satışlarını artırmak için indirimler, fiyata özel kampanyalar, hediyeli ürün satışı gibi çeşitli çalışmalar düzenleniyor. Şirketlere dışarıdan objektif gözle bakan danışmanlar, şirketin ne durumda olduğunu daha iyi biçimde ele alıyor. Doğru analizler, etkili teknikler ve sıkı bir çalışmayla kaybedilen Pazar değeri kazanılıyor, şirket eski mali ve tüketici gücüne kavuşabiliyor. Etkinlikler işin tanıtım kısmında önemli rol oynadığından mali açıdan zorlamadan fakat şirket kültürüne uygun etkili organizasyonlar yapılmaya devam edilmelidir.