Deneyim pazarlaması, markaların ürün ya da hizmetlerini soyut değil somut tanıtımlarla gerçekleştirmesidir. Deneyim pazarlaması ile etkinliklere katılan kişiler markanın sunduğu ürünleri, hizmetleri yerinde deniyor. Markalar ise anında geri dönüşler alarak gerekli notları alıyorlar. Deneyime dayalı pazarlamanın en güzel yönü kalıcı müşteriler kazandırmasıdır. Örneğin herhangi bir deneyim yaşamadan kendi iradesiyle ya da öneriyle bir hizmeti satın alanlar içerikten memnun kalmayıp markanın müşterisi olmaktan vazgeçebiliyorlar. Öte yandan deneyim sunanlar kalıcı ve markadan memnun müşteri profili oluşturma şansı elde ediyorlar. Bu doğrultuda müşteri kitlesi kazananlar daha sonra yapacakları değişimlerde güvenle müşterilerinin görüşlerini alabiliyor, beklentileri karşılayan adımlar atabiliyorlar. Markaların event firmaları ile birlikte yaptığı deneyim etkinliklerinden bazıları şöyle;

Pijama partisi: Kadın iç çamaşırı ve çorabı üreten bir marka, hedef kitlesine yeni ürünlerini tanıtmak ve elbette yeni kişilere ulaşmak için sosyal medya üzerinden takip edilebilecek bir etiket yoluyla ünlülerin, sosyal medya fenomenlerinin ve hedef kitleye uygun kişilerin katıldığı eğlenceli bir pijama partisi düzenledi. Çok sayıda ismin katıldığı partide, markanın ürünleri kullanıldı. Bu partiyi etiket (hashtag) üzerinden takip eden tüketiciler, markanın yeni serisini ve ürünlerin rahatlığını görmüş oldu.

Et festivali: Et ürünleri satışı yapan bir marka, ürünlerini en doğru şekilde tanıtmak için bir organizasyon şirketi ile anlaşarak açık alanda et festivali düzenlemiştir. Bu festivalde yüzlerce katılımcı markanın et ürünlerinden tatmıştır. Markanın bu etkinliği neticesinde yeni müşteriler kazanılmış, marka ile gönül bağı kurulmuştur.

Sinema geceleri: Dijital yayın yapan platformlar, abone sayısını artırmak amacıyla yaptıkları tanıtım kapsamında 3 gün 3 gece sinema keyfi temalı bir etkinlik düzenleyerek katılımcılara platformlarına abone oldukları takdirde nasıl bir eğlencenin onları beklediğini göstermiştir. Benzer özellikteki bir diğer etkinlikte ise söz konusu platform, deneme amacıyla ilk bir ay ücretsiz abonelik sunmuştur. Her iki etkinlik de deneyime dayanıyor. Kullanıcılar satın alacakları hizmeti önceden deneme şansı bulduğunda satın alma kararları hızlanıyor.

Event marketing ajansları yukarıdaki örneklere benzer organizasyonlarda etkili çalışmalar gerçekleştiriyor. Firmalar tanıtımlarını en etkili şekilde yapabilmek için deneyim pazarlamasından yararlanıyor.