Etkinlik planlamasına dair bugüne kadar genellikle firmaların düzenlediği davetiyeli etkinliklerle ilgili bilgi akışı, öneriler yayınlanmıştır. Oysaki biletli organizasyonlar çok daha kapsamlı etkinliklerdir. Event marketing ajansları, biletli davetlerin organizasyonunda daha incelikli çalışıyor, çünkü bu tip davetlerde konukların sayısı ile biletlerin satışı paralel ilerler. Amaç daha fazla bilet satıp katılımı artırmak olur. Davetin sosyal sorumluluk veya ticari satış kaygısı varsa ise biletlerin satılması her zaman daha önemlidir. Bilet satışlarını artırmak için organizasyon şirketi ve organizasyona ev sahipliği yapan firmalar büyük çaba gösteriyor. Bilet satışında etkili sonuçlar almak için başlangıç ve bitiş tarihini belirtmek, bilet fiyatlarında değişiklikler yapmak gibi taktikler kullanılır. Bilet satışının söz konusu olduğu etkinliklerde planlama nasıl yapılmalı, nelere dikkat edilmeli gibi detaylar şöyledir;

Bilet fiyatlarını belirlerken tek bir fiyatta kalınmaz. Biletlerin ilk satışları ve son satışları farklılık gösterebilir. Örneğin ilk günden yüksek oranda satılan biletler neticesinde bilet fiyatları daha yüksek seviyelerde satışa sunulur. Bunun yanı sıra biletlere olan ilgiyi daha yoğun hale getirmek için biletlerde indirim ve kampanya yapılabilir. Etkinlik şirketi hangi aşamada fiyatların değişeceğini önceden planlar.

Biletleri önden satışa sunmak her zaman mantıklı bir yöntemdir. Etkinliğe günler, haftalar kala biletlerin tükenmesini sağlar. Talebe göre etkinlik sahipleri ve event şirketi yeni adımlar atar. Örneğin konuk kapasitesini artırarak yeni bilet satışı açmak gibi.

Event firması biletleri sadece fiziki gişelerden değil online noktalardan da satışa sunmalı, rezervasyona olanak tanımalıdır. Birçok kişinin bilet satın almada daha pratik olması sebebiyle dijital satış noktalarını tercih ettiği göz önünde bulundurulmalıdır.

Bilet satışlarını artırmak, katılımı yükseltmek için event firmaları sosyal medya kanallarını kullanıyor. Etkinliği çok kişiye ulaştırmak için sosyal medyanın gücünden doğrudan faydalanmak önemlidir.

Bilet satışlarıyla birlikte etkinliğin içeriği de tüm yönleriyle duyurulmalı, varsa sürpriz gösteriler olduğu belirtilmelidir. İçeriği belli olan etkinlikler katılımcıyı teşvik eder, dolayısı ile biletlerin daha fazla satılmasına neden olur.

Sosyal sorumluluk kapsamında düzenlenen bağışa yönelik etkinliklerde bilet fiyatları genellikle özel olarak belirlenir. Bilet fiyatı bağış olarak kullanılacaksa ücretler ortalamanın bir tık üstünde tutularak bağış miktarı artırılabilir.