Event marketing ajansları ile birlikte organize edilen etkinlikler, zengin içeriklerle gerçekleştiriliyor. Etkinlikler klasik bir kokteyl, lansman şeklinde düzenlendiği gibi açık alanda piknik, festival, fuar temasında da düzenlenebiliyor. Organizasyon şirketleri bu anlamda oldukça geniş fikirler üretiyor. Tanıtımı yapılacak ürün ya da hizmetin içeriğine göre etkinlin içeriği değişebiliyor. Bir tekstil koleksiyonu için kapalı mekânda defile düzenlenirken et ve şarküteri ürünleri satan bir marka için piknik temalı etkinlik planlanıyor. Ürüne, hizmete hatta markaya özel çözümler geliştiren ajans yöneticileri, verimli sonuçlar alıyor. İyi bir etkinlik nasıl olmalı sorusuna yoğun katılım ve keyifli konuklar ekseninde cevaplar veriliyor. Evet, doğru ama kısmen! Çünkü başarılı bir event sadece konukların yüzlerinin gülmesiyle anlaşılmaz. Event ticari hedeflere ulaştı mı? Beklentileri karşıladı mı? Piyasadaki etkisi ne oldu? Tüm bu ve benzeri sorular marka sahiplerinin sorması gereken sorulardır. Sorular tatmin edici cevaplar veriyorsa event başarılı olmuş diyebiliriz. Peki, event bittikten sonra başarı oranını tespit etmek için hangi noktalarda durulmalı? İşte cevabımız;

Etkinlik bittikten sonra konuklarla sohbet edin

Etkinlik şirketi istenileni sundu, davetliler geldi, etkinlik gerçekleşti ve nihayet bitti. Bu aşamada katılımcıların gözlenmesi onlarla o anda veya sonrasında sohbet etmek etkinliğe dair genel bir değerlendirme şansı sunar. Özellikle potansiyel müşterilerle iletişimde kalmak, görüşlerini almak ve duygularına önem vermek ticari hedefler için önem taşıyor. Konuklarla ve potansiyel müşterilerle iletişim kurmak, markayla ilgili satın alma kararlarını olumlu yönde etkiler. Hem görüşlerini almak hem de markayla ilgili bilgiler sunmak hatta bir sonraki etkinliğin tarihi belliyse önden davet etmek marka bağlılığı oluşturmada başarı getiriyor.

 Etkinlik rakamlarını paylaşın

Etkinlik bittikten sonra öncelikle event firması ile yaptığınız çalışmanın sonucunu değerlendirin. Örneğin etkinlikte servis, ses sistemi, personel desteği yeterli miydi? Bu gibi değerlendirmeler bir sonraki etkinliğinizde aynı event şirketi ile çalışıp çalışmayacağınızı gösterir. Öte yandan etkinliğe katılan kişiler, davete katılmayanlar ve etkinlik esnasında yapılan anket çalışmalarını incelemek etkinliğin somut raporunu çıkarmaya yeter. Etkinlikten fotoğraf, video, katılımcı oranı gibi paylaşımları markanın dijital hesaplarından paylaşabilirsiniz.